Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało w sobotę rano na X (dawny Twitter), że Belgia zatwierdziła pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 100 milionów euro. Rosja zwiększyła zakres ostrzałów ukraińskiej infrastruktury krytycznej o nowe cele, którymi są elektrownie wodne i zapory - ocenił amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie. Kyiv Independent poinformował, że Rosjanie zaatakowali 9 miejscowości w obwodzie sumskim. Sobota, 30 marca, jest 766. dniem rosyjskiej inwazji przeciwko Ukrainie. Najnowsze informacje o ataku Rosji na Ukrainę znajdziecie w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:40

Niemiecki koncern zbrojeniowy MBDA naciska na rząd federalny, by ten zaczął podejmować szybsze decyzje w sprawie zamówień. Koncern tłumaczy, że jeśli Berlin nie przyspieszy, produkcja pocisków manewrujących Taurus nie będzie mogła zostać wznowiona. O systemy dalekiego zasięgu prosi od dawna Ukraina, ale rząd Olafa Scholza systematycznie odmawia ich przekazania.

21:10

Niemiecki "Bild" informuje, że półtoratonową ODAB-1500 zrzucono na miejscowość Wełyka Pysariwka w obwodzie sumskim.

20:13

W ukraińskiej Radzie Ministrów spodziewane są przetasowania - informuje Ukraińska Prawda. Sztab prezydenta Wołodymyra Zełenskiego nie podjął jednak w tej sprawie ostatecznych decyzji. Rotacja planowana jest w ramach "resetu władzy" rozpoczęto od zmian w strukturze dowództwa armii ukraińskiej.

Pod koniec ubiegłego tygodnia, Zełenski miał poinformować urzędników o zbliżających się zmianach kadrowych.

20:03

W ataku terrorystyczmy na salę koncertową Crocus pod Moskwą zginął pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego. Timur Miasnikow, który brał udział w wojnie w Ukrainie, wrócił do kraju na kilka dni przed zamachem, by spotkać się z rodziną.

18:14

Brytyjski MON odnotowuje "ograniczone postępy" Rosjan na zachód od Awdijiwki. Pod koniec miesiąca okupanci prawdopodobnie przejęli tam kontrolę nad miejscowościami Tonenke i Orliwka - gdzie rozciągnięte były ukraińskie linie obrony. Brytyjczycy podkreślają, że siły Władimira Putina kontynuują również natarcie w innych punktach frontu. "Postępy w ostatnich tygodniach były niewielkie" - zauważa resort obrony.

Londyn przekazał też, że Moskwa rekrutuje około 30 tys. nowych żołnierzy miesięcznie, co umożliwi im płynne uzupełnianie strat.

17:23

Eksport rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego w 2023 r. był o 52 proc. mniejszy niż rok wcześniej - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. Spadek wynika z kierowania produkcji zbrojeniowej do walk na Ukrainie, ale też z mniejszego zainteresowania zagranicznych klientów sprzętem, który nie sprawdził się na polu walki.

Jeszcze w 2019 r. Rosja eksportowała duże systemy uzbrojenia (np. czołgi, samoloty, okręty wojenne czy artylerię dużego kalibru) do 31 państw świata. W 2023 r. było ich już tylko 12 - przypomniał brytyjski resort w informacji w serwisie X. Zaznaczono, że zawiera ona dane zebrane przez Sztokholmski Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI).

17:07

Rosyjski atak artyleryjski na Krasnohoriwkę - miasto w obwodzie donieckim. 73-letni mężczyzna przebywający w domu doznał śmiertelnych obrażeń. Jego 50-letnia córka została ranna na podwórku. Na innej ulicy w mieście w wyniku uderzenia pocisków zginęła także 70-letnia.

Informacje o ofiarach przekazało szefostwo obwodowej administracji wojskowej.

16:20

Brytyjczycy uważają, że ukraińskie ataki na Flotę Czarnomorską mają sens i ograniczają zdolności rosyjskiego wojska do prowadzenia działań na froncie.

14:43

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz złożył Polakom życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. "Niech zmartwychwstały Chrystus błogosławi Polskę, Ukrainę i prowadzi nas ku zwycięstwu" - podkreślił.

Ambasador Zwarycz umieścił w sobotę na platformie X wpis, w którym składa Polakom świąteczne życzenia. "Drodzy polscy Przyjaciele! Wesołych Świąt Wielkanocnych! Pokoju i pomyślności Wam życzę z głębi serca!" - napisał.

Do wpisu ambasador dołączył wideo z dłuższymi życzeniami. "Drodzy polscy przyjaciele zdrowych, radosnych, rodzinnych Świąt Wielkanocnych. Niech zmartwychwstały Chrystus błogosławi Polskę, Ukrainę i prowadzi nas ku zwycięstwu i sprawiedliwemu pokojowi. Wesołych Świąt, Wesołego Alleluja" - powiedział w nagraniu.

14:25

W obwodzie kijowskim zbudowano prawie 10 000 konstrukcji przeciwpancernych o nazwie "zęby smoka" - przekazał tamtejszy gubernator, cytowany przez Kyiv Independent.

Jak przypomina portal, na początku marca prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił, że Ukraina buduje 2000 kilometrów fortyfikacji.

13:27

Są na świecie miejsca, gdzie moglibyśmy kupować dla Ukrainy amunicję, jednak obecnie największym problemem są pieniądze - powiedział minister obrony Estonii Hanno Pevkur, cytowany w sobotę przez telewizję ERR.

Do czeskiej inicjatywy zakupu pocisków dla Ukrainy włączyło się już wiele krajów, ale mimo to nadal brakuje pieniędzy. W ramach inicjatywy planuje się zakup amunicji poza Unią Europejską, a według najnowszych doniesień dostępnych będzie prawie dwukrotnie więcej pocisków niż pierwotnie planowano, czyli w sumie 1,5 mln - przypomniała estońska telewizja.

Jeśli mówimy o milionie pocisków, to jest to koszt około trzech miliardów euro. Są różne kalibry, te mniejsze są nieco tańsze. W tej chwili jednak musimy przyznać, że brakuje pieniędzy, a nie pocisków - powiedział minister Pevkur.

Dodał, że środków szuka się obecnie przede wszystkim w krajach Europy Północnej i Środkowej. Zaznaczył, że również Francja zobowiązała się zwiększyć swój udział w finansowaniu inicjatywy.

Estoński minister obrony zauważył, że największym problemem Ukrainy jest obecnie brak rakiet przeciwlotniczych. Tallin nie ma niestety w tej kwestii nic do zaoferowania, a jedyne co możemy zrobić, to liczyć na sojuszników - oświadczył.

12:15

Były prezydent Niemiec Joachim Gauck powiedział medialnej sieci RND, że "kto uważa, że to nie nasza wojna, a koszty są zbyt wysokie, ten może doświadczyć strasznego przebudzenia". Jeśli nie pomożemy Ukrainie w obronie własnej i odepchnięciu agresora, cały europejski porządek pokojowy zostanie zachwiany - z nieprzewidywalnymi konsekwencjami także dla innych krajów - dodał.

W przeciwieństwie do kanclerza Niemiec Olafa Scholza, Gauck powiedział, że nie wierzy, iż Niemcy zostaną zaangażowane w wojnę, jeśli na Ukrainę trafią pociski manewrujące Taurus. Eksperci ds. prawa międzynarodowego i wojskowi również tego nie widzą - powiedział Gauck i przestrzegł przed nadmiernym strachem.

Władimir Putin wie, że wielu Niemców boi się szybciej niż na przykład Polacy i Francuzi i wykorzystuje to - tłumaczył Gauck. Strach jest pomocnikiem agresora. Apeluję, by nie bać się zbyt wcześnie, na przykład groźby użycia przez Putina broni jądrowej - powiedział były prezydent Niemiec.

11:35

Kyiv Independent: Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału m.in. w rejonie Charkowa.

10:47

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało w sobotę rano na X (dawny Twitter), że Belgia zatwierdziła pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 100 milionów euro.

Jak podał resort w mediach społecznościowych, "środki zostaną przeznaczone na utrzymanie i wsparcie F16 w ramach koalicji międzynarodowej".

"Jesteśmy wdzięczni naszym belgijskim partnerom za ich ciągłe wsparcie. Razem jesteśmy silniejsi" - przekazało ukraińskie ministerstwo.

10:00

Kyiv Independent podał najnowszy bilans rosyjskich strat w trakcie inwazji na Ukrainę.

Według najnowszych danych, zginęło lub zostało rannych 441 520 żołnierzy walczących po stronie Rosji.

09:31

Dwie osoby zginęły w wyniku ostrzałów rosyjskich w obwodach chersońskim i donieckim, na południu i wschodzie Ukrainy - poinformowały rano władze tych regionów. W obwodzie chersońskim Rosjanie ostrzelali w ciągu minionej doby 12 miejscowości.

"W wyniku rosyjskiej agresji zginęła jedna osoba, a jedna została ranna" - napisał na Telegramie szef administracji obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.

Przekazał, że wojska rosyjskie ostrzelały dzielnice mieszkalne w miejscowościach w obwodzie chersońskim, uszkadzając wielopiętrowy budynek i dwa domy prywatne. Uszkodzona została również wieża telefonii komórkowej i magazyn. Łącznie Rosjanie zaatakowali w ciągu minionej doby 12 miejscowości, w tym główne miasto obwodu - Chersoń.

"Rosjanie zabili jednego mieszkańca obwodu donieckiego - w Maksymilianówce" - przekazał szef obwodu Wadym Fiłaszkin.

Przypomniał on, że prowadzony bilans ofiar w obwodzie donieckim nie obejmuje okupowanych przez Rosjan miast: Mariupola i Wołnowachy.

08:55

Kyiv Independent poinformował, że Rosjanie zaatakowali 9 miejscowości w obwodzie sumskim. Oddali 25 strzałów, powodując co najmniej 92 eksplozje.

08:45

Na Morzu Czarnym armia ukraińska zdołała zepchnąć rosyjską Flotę Czarnomorską do narożnika, pozbawić Moskwę kontroli na tym akwenie - ocenił w rozmowie z PAP analityk wojskowości Mariusz Cielma.

Zaznacza on, że od początku rosyjskiej inwazji, gdy rosyjskie okręty w zasadzie swobodnie operowały w pobliżu ukraińskiego wybrzeża i istniało poważne zagrożenie desantem w rejonie Odessy, "sytuacja diametralnie się zmieniła".

Umownie podzieliłbym ten miniony okres na trzy fazy działalności rosyjskich okrętów. Pierwsza - to był początek wojny, kiedy żyliśmy zagrożeniem desantem gdzieś w pobliżu Odessy. Raczej jeszcze wszyscy funkcjonowali na zasadzie, że flota rosyjska ma taką przewagę, że powinna swobodnie prowadzić operacje w pobliżu wybrzeży ukraińskich. Punktem zwrotnym stał się krążownik Moskwa (zatopiony przez Ukraińców w kwietniu 2022 r. rakietami Neptun), później - walki o Wyspę Węży i jej odzyskanie przez Ukrainę - zauważa Cielma.

Kolejna faza, która trwała mniej więcej przez ubiegły rok, to okres ograniczonej aktywności Rosjan. Starali się nie opuszczać rejonu Półwyspu Krymskiego, ale cały czas utrzymywali jakieś okręty na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim. Z komunikatów ukraińskiej marynarki wojennej, które śledzę, wynika, że codziennie w obydwu akwenach były po 2-3 jednostki rosyjskie. Próba kontroli okrętami była podejmowana - mówi Cielma.

Trzecia faza zaczęła się, gdy w ukraińskich rękach znalazły się pływające "drony kamikadze", które umożliwiły polowania na rosyjskie jednostki. Później pojawiły się zachodnie pociski manewrujące, które są montowane na samoloty bombowe Su-24. I od tego czasu flota rosyjska jest w bardzo mocnej defensywie - dodaje analityk.

08:22

Rosja rozszerzyła ostrzały ukraińskiej infrastruktury krytycznej o nowe cele, którymi są elektrownie wodne i zapory, a to oznacza eskalację ataków na infrastrukturę - ocenia amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Ośrodek komentuje w ten sposób naloty przeprowadzone przez Rosję w nocy z 28 na 29 marca. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek, że celem tych ataków były elektrownie wodne w obwodach: czerkaskim i czerniowieckim. Rosyjscy prokremlowscy blogerzy wojenni utrzymywali ze swej strony, że w obwodzie dniepropietrowskim ostrzelane zostały dwa obiekty: elektrociepłownia i elektrownia wodna. Ukraiński koncern energetyczny Ukrenerho potwierdził z kolei, że w nalotach uszkodzone zostały elektrownie wodne i elektrociepłownie w środkowej i zachodniej części kraju.

Jak oceniają eksperci ISW, jest to "nowy wzorzec" ataków na ukraińskie elektrownie wodne i zapory, oznaczający "istotną eskalację" prowadzonych dotąd nalotów. Wcześniej wojska rosyjskie nie atakowały elektrowni wodnych i zapór w sposób systematyczny. ISW przypomina, że celem ostrzałów ukraińskiej infrastruktury energetycznej jest zapewne "osłabienie mocy ukraińskiego przemysłu obronnego". Rosjanie próbują również wykorzystać fakt, że ukraińska obrona przeciwlotnicza odczuwa niedobór pocisków.

"Stany Zjednoczone i kraje europejskie nadal nie są chętne, by dostarczyć Ukrainie wyposażenie, które mogłoby się okazać znaczące operacyjnie bądź strategicznie (...) ze względu na obawy przed eskalacją albo odwetem" ze strony Rosji - zauważa ISW. Przypomina zarazem, że poprzednie takie decyzje ze strony państw zachodnich nie powstrzymały Moskwy przed eskalowaniem wojny.

"Rosja konsekwentnie pokazała swoją wolę eskalowania niesprowokowanej agresji, a zaniepokojenie rosyjską eskalacją czy odwetem w odpowiedzi na dalsze dostawy broni zachodniej dla Ukrainy nie powinny narzucać decyzji - w USA, bądź innych krajach zachodnich - w kwestii tej pomocy" - konkludują eksperci ISW. 

07:50

Ukraińska obrona przeciwlotnicza poinformowała, że strąciła 9 z 12 dronów, którymi Rosja zaatakowała w nocy terytorium Ukrainy. Rosjanie użyli także czterech pocisków rakietowych S-300/S-400. O ich zestrzeleniu armia ukraińska nie informuje.

W komunikacie w serwisie Telegram armia ukraińska poinformowała, że Rosjanie zaatakowali obwód doniecki pociskami rakietowymi i dronami. Odpalili je z terytorium okupowanego Krymu.

Ogółem Rosjanie użyli podczas nocnych nalotów 12 dronów typu Shahed. Dziewięć dronów zostało zestrzelonych przez obronę przeciwlotniczą nad południowymi i wschodnimi regionami Ukrainy. Jak zaznacza portal Ukraińska Prawda, czterech pocisków rakietowych nie udało się zniszczyć.
Alarm przeciwlotniczy ogłaszano w nocy m.in. w obwodach: odeskim, chersońskim i dniepropietrowskim.

07:07

"Minister obrony (Belgii - przyp. red.) Ludivine Dedonder ogłosiła, że rząd belgijski zatwierdził 25. plan pomocy wojskowej dla Ukrainy. W planie tym zawarto zobowiązanie w wysokości 100 mln euro na utrzymanie floty samolotów F-16, które są obecnie przekazywane Ukrainie" - napisano w komunikacie belgijskiego resortu obrony. Napisał o tym w piątek "The Brussels Times".

Dziennik przypomina, że Belgia jest w gronie 13 krajów tzw. koalicji lotniczej, która propaguje inicjatywę szkolenia pilotów na F-16 pod przewodnictwem Holandii, Danii i Stanów Zjednoczonych.

W komunikacie podkreślono, że Belgia i jej sektor obronny będą w dalszym ciągu wspierać Ukrainę w walce przeciwko Rosji. W tym roku Bruksela zamierza udzielić Ukrainie pomocy wojskowej w wysokości 611 mln euro i uczestniczyć w sześciu koalicjach na rzecz wsparcia sił zbrojnych i szkolenia ukraińskich żołnierzy