Jedenastu żołnierzy ukraińskiego batalionu ochotniczego "Ajdar" zginęło na wschodniej Ukrainie w nocy z piątku na sobotę, już po ogłoszeniu zawieszenia broni w trwających tam walkach z separatystami i armią Federacji Rosyjskiej. W sobotę po południu z kolei poinformowano, że prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i prezydent Rosji Władimir Putin po rozmowie telefonicznej zgodnie stwierdzili, że zawieszenie ognia na wschodniej Ukrainie jest realizowane.

Informację o śmierci żołnierzy przekazał agencji Interfax-Ukraina adiutant szefa batalionu Roman Romanowycz. Według jego relacji "Ajdar" wpadł w zasadzkę przeciwnika. Jedenastu ludzi zostało zabitych - powiedział. Oddział został ostrzelany w okolicach wsi Weseła Hora w obwodzie ługańskim.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Andrij Łysenko potwierdził na konferencji prasowej, że siły rządowe były atakowane po ogłoszeniu rozejmu, który miał obowiązywać od godziny 18 (17 czasu polskiego) w piątek.

Strzały ze strony rosyjskiej padły pół godziny później. O godz. 18.30 w piątek oddziały przeciwnika zaatakowały pozycje ukraińskie w rejonie miejscowości Kradnohoriwka w obwodzie donieckim i będące pod kontrolą Ukraińców lotnisko w Doniecku.

W obwodzie ługańskim w piątek o 18.40 zaatakowano siły rządowe w okolicy Zołote, a ok. 22 - w pobliżu miasta Popasne. Władze Ługańska oświadczyły w sobotę, że minionej nocy w mieście po raz pierwszy od dłuższego czasu nie słychać było eksplozji ani strzałów.

Rotacja żołnierzy i sprzętu

Łysenko podkreślił podczas spotkania z dziennikarzami, że Rosja wciąż koncentruje siły na granicy okupowanego przez nią Krymu z obwodem chersońskim. W ciągu ostatnich dwóch dni obserwujemy rotację żołnierzy i sprzętu, który znajduje się na granicy z Autonomiczną Republiką Krymu - powiedział. Łysenko przekazał, że liczba znajdujących się tam rosyjskich wojskowych szacowana jest na 15 tysięcy.

Rosjanie ściągają także swe wojska do obwodu rostowskiego, za wschodnią granicą Ukrainy. 5 września odnotowaliśmy ruchy rosyjskich kolumn wojskowych na trasie Rostów-Taganrog i dalej w stronę granicy z Ukrainą. Są to samochody Ural i Kamaz, w tym pojazdy łączności, oraz inny sprzęt wojskowy - oświadczył rzecznik RBNiO.

Prezydenci omówili kroki "na rzecz stałego wstrzymania walk"

Z kolei kilka godzin wcześniej administracja prezydencka w Kijowie podała, że "Petro Poroszenko i Władimir Putin omówili kroki na rzecz stałego wstrzymania walk". Prezydenci po rozmowie telefonicznej zgodnie stwierdzili, że zawieszenie ognia na wschodniej Ukrainie jest realizowane. 

Administracja Poroszenki podała także, że podczas rozmowy z Putinem mówiono o konieczności zaangażowania OBWE w monitoring zawieszenia broni oraz o współpracy przy transportach pomocy humanitarnej dla ludności na objętych walkami terenach.

(abs)