Rosja nie wyklucza poczynienia "lustrzanych kroków", jeśli Stany Zjednoczone i Unia Europejska zastosują wobec niej sankcje - oświadczył wiceminister rozwoju gospodarczego Federacji Rosyjskiej Aleksiej Lichaczow. Mniej więcej w tym samym czasie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju poinformowała o odłożeniu wszelkich działań związanych z akcesją Rosji.

Ukraina ma Gwardię Narodową. Ruszy mobilizacja 50 tysięcy rezerwistów

Parlament Ukrainy powołał Gwardię Narodową. Zmobilizowanych zostanie do 50 tysięcy rezerwistów, ponadto w skład Gwardii wejdą oddziały podległe dotąd MSW i wojska wewnętrzne. Szef MSW Arsen Awakow informował również, że natychmiast po powołaniu Gwardii organizowane będą pierwsze obozy treningowe. czytaj więcej

Odpowiedź Federacji Rosyjskiej na ewentualne sankcje Zachodu była tematem specjalnej narady zwołanej w Moskwie przez wicepremiera Dmitrija Rogozina. Uczestniczyli w niej przedstawiciele największych przedsiębiorstw przemysłowych Rosji.

Nie wykluczamy, że będą sankcje. Jesteśmy gotowi na każdy rozwój wydarzeń, rozważamy różne warianty - oznajmił po naradzie Lichaczow, dodając, że Rosja "ma nadzieję, że będą to konkretne, polityczne sankcje, a nie szeroki blok posunięć handlowo-gospodarczych".

W razie podjęcia wobec nas kroków nasza odpowiedź będzie lustrzana. Nasze kontrsankcje będą symetryczne - podkreślił.

OECD zawiesza rozmowy akcesyjne

Równolegle Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) poinformowała o zawieszeniu rozmów akcesyjnych z Rosją. Państwa członkowskie OECD porozumiały się też w sprawie nasilenia współpracy z Ukrainą, by pomóc jej w stawianiu czoła wyzwaniom.

OECD działa od 1961 roku. Skupia kraje rozwinięte o ustroju demokratycznym i gospodarce rynkowej. Zrzesza ich obecnie 34. Polska przystąpiła do OECD w 1996 roku. Celem OECD jest stymulowanie wzrostu gospodarczego i podnoszenie stopy życiowej obywateli. Organizacja zajmuje się też pomocą dla najbiedniejszych krajów świata.