Niemcy już dziś mogą spodziewać się wielkanocnych jajek, które przynosić będą bociany! Te niezwykle popularne w tym kraju ptaki odgrywają szczególną rolę właśnie w okresie świąt wielkanocnych.

Osterstorch, czyli wielkanocny bocian przynosi dziś jajka mieszkańcom Bawarii. Tradycja sięgająca XVII wieku jest wciąż żywa w Niemczech. Zwłaszcza, że w Bawarii bocianów nie brakuje.

Zgodnie z tradycją - bociany wielkanocne przynoszą pisanki w niektórych miejscowościach Turyngii, Dolnej Frankonii oraz na północy Niemiec. W Bawarii cieszą się one niesamowitą popularnością.

Jak widać, tu są bociany. W Freising bocian klekocze w samym centrum miasta i tu próbuje budować swoje gniazda. W witrynach sklepowych są widoczne bociany, zajączki. To ciekawa symbolika, bo jesteśmy przyzwyczajeni do historii o bocianach przynoszących nowe życie. Słyszeliśmy wielokrotnie o tym, że te ptaki przynoszą dzieci. Jajko to symbol właśnie nowego życia - tłumaczy prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Politechniki Monachijskiej.

Słodkie bociany z Ostheim

Dzieci w Ostheim znajdują dziś koszyczki wypełnione słodkimi jajkami obok których znajduje się też drożdżowy kolorowy bocian. To przysmak, który jest wypiekany tylko w Wielki Czwartek.

Produkcją bocianów zajmuje się piekarnia Hugo Schenk, która od 2015 roku jest nieczynna. Piece rozgrzewane są tylko z okazji Wielkiego Czwartku. To tu produkowane są bociany, które trafiają później do wielkanocnych koszyczków.

Umieszczane w gniazdkach bociany są ręcznie robione przez Juliane Witthauer, mistrzynię piekarstwa, która przygotowuje je razem ze swoim mężem.

Tradycja wypiekania bocianów w Ostheim sięga XVII wieku. Wówczas to miejscowy pastor chciał odróżnić zwyczaje świąt wielkanocnych obchodzonych przez protestantów i katolików. Jego celem było zwiększenie świadomości wśród protestantów, dlatego uzasadnił znaczenie wypieku.

Bociany wracają z południa, przynoszą nowe życie i są symbolem płodności. Ponadto, ze względu na dwukolorowe upierzenie, bocian był uważany za symbol boskości i człowieczeństwa. Jego odejście i powrót jako ptaka migracyjnego są interpretowane jako symbol odejścia i powtórnego przyjścia Jezusa.

Ogromne znaczenie mają również kolory, które pojawiają się na wypiekanych bocianach. Czerwony to kolor miłości - mówi Juliane Witthauer. Również w takim rozumieniu, że Syn Boży umarł za ludzi na krzyżu. Zielony to kolor nadziei na zmartwychwstanie. Biel oznacza czystość, a żółty światło i słońce - dodaje.

Drożdżowe bociany są obsypywane kolorowym cukrem, a następnie trafiają do gniazdek razem ze słodkimi jajkami.