W związku z bardzo dużym zainteresowaniem akcją "Zaszczep się w majówkę" w niedzielę rano dostarczymy do każdego punktu dodatkowych 1000 szczepionek - poinformował szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Ponad tysiąc osób zaszczepiło się w mobilnym punkcie szczepień, który został ustawiony przez Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu. Do szczepień, jeszcze przed otwarciem punktu, ustawiła się długa kolejka. W Poznaniu już przed południem osiągnięto limit osób mogących się zaszczepić w mobilnym punkcie. Podobnym zainteresowaniem - często dużo większym, niż zakładali organizatorzy - cieszyła się akcja szczepień we wszystkich 16 miastach w Polsce, gdzie utworzono mobilne punkty.

Od samego rana do punktów szczepień w wielu miastach ustawiają się długie kolejki chętnych. Na to zainteresowanie odpowiedział szef KPRM Michał Dworczyk. “Powoli kończy się pierwszy dzień akcji szczepień na majówkę. Dziękuję wszystkim zaangażowanym za sprawną organizację! W związku z bardzo dużym zainteresowaniem jutro rano dostarczymy do każdego punktu dodatkowych 1000 szczepionek. Zapraszamy jutro i pojutrze" - napisał na Twitterze Dworczyk.

We Wrocławiu zaszczepiono ponad tysiąc osób

Ponad tysiąc osób zaszczepiło się w sobotę w mobilnym punkcie szczepień, który został ustawiony przez Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu.

Szczepienia we Wrocławiu rozpoczęto o godz. 9, ale kolejka do punktu ustawiła się dużo wcześniej. Pacjenci relacjonowali, że w kolejce do szczepienia stali ponad dwie godziny. Podkreślali przy tym, że organizacja punktu jest bardzo sprawna.

W sobotę szczepienia zakończyły się o godzinie 17. Jak podały PAP służby prasowe wojewody dolnośląskiego, pierwszego dnia akcji "Zaszczep się w majówkę" szczepionkę w mobilnym punkcie podano 1030 osobom.

Szczepienia w mobilnym punkcie będą również wykonywane w niedzielę i poniedziałek. Do wrocławskiego punktu trafiło w sumie 2,5 tys. dawek szczepionki firmy Johnson & Johnson, którą podaje się szczepionej osobie tylko raz.

W Krakowie pierwsi chętni w kolejce stali już o 5 rano

Będzie więcej szczepionek Johnson&Johnson dla osób, które chcą się zaszczepić w mobilnym punkcie na Rynku Głównym w Krakowie - powiedział PAP wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który koordynuje akcję szczepień w regionie.

Zainteresowanie szczepieniami jest ogromne, chętni - pochodzący nie tylko z Małopolski - ustawili się w sobotę w gigantycznej kolejce, a pierwsi z nich przyszli już po 5 rano.

Szczepienia wykonywane są w Krakowie przez trzy zespoły pracujące w kontenerze i dwóch ogrzewanych namiotach. W ciągu godziny podawanych było ok. 90-100 dawek, dlatego w sobotę mogło je otrzymać ok. 1,2 osób. Do 17.30 zaszczepiono 900 osób.

Od popołudnia na końcu kolejki jest żołnierz WOT, który zaprasza pozostałych zainteresowanych, żeby przyszli w niedzielę i poniedziałek.

W Poznaniu limit osiągnięto już przed południem

Przed południem osiągnięto limit osób chętnych do zaszczepienia przeciw Covid-19 w mobilnym punkcie szczepień na poznańskiej Malcie - poinformował PAP Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Chętni do zaszczepieni zapraszani są na niedzielę.

Szczepienia prowadzone są w ramach akcji #ZaszczepSięwMajówkę. W sobotę do godz. 11.00 zaszczepionych zostało 300 osób. Licząca kilkaset osób kolejka sięga granic kompleksu sportowego na poznańskiej Malcie.

Pierwotnie szczepienia miały potrwać do godz. 19.00, jednak zakończyły się dużo szybciej.  Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni zainteresowaniem, wiemy jednak, że liczba dostępnych dziś szczepionek jest ograniczona. Dlatego, jeżeli ktoś właśnie wybiera się na Maltę po to, by się zaszczepić, prosimy, by przełożył wyprawę na jutro lub poniedziałek - powiedział PAP Stube. W niedzielę szczepienia rozpoczną się o godz. 10.00.

W ramach przedsięwzięcia realizowanego na terenie kompleksu sportowego nad Jeziorem Maltańskim, do poniedziałku podanych ma być ok. 2,5 tys. dawek szczepionki firmy Johnson & Johnson.

W Olsztynie nie spodziewano się aż tak wysokiej frekwencji

W sobotę w mobilnym punkcie szczepień w Olsztynie zaszczepiły się 804 osoby. Byli to wszyscy chętni uprawnieni - poinformował PAP rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek. Służby wojewody przyznawały w ciągu dnia, że nie spodziewano się aż tak wysokiej frekwencji ale podkreślano, że tak duże zainteresowanie szczepieniami cieszy. W niedzielę szczepienia będą kontynuowane - dodał Guzek.

W sobotę pierwsi chętni pojawili się przed mobilnym punktem szczepień o 5 rano (punkt otwarto o godz. 8). Aby doczekać się do szczepienia średnio trzeba było odczekać 2 godziny.

W urzędzie wojewódzkim przygotowano trzy stanowiska szczepień. Wejście znajduje się przy alei Piłsudskiego. W niedzielę i poniedziałek zaszczepić się mogą wszyscy uprawnieni. Podawana jest jednodawkowa szczepionka Johnson&Johnson.

Punkt w Łodzi zostanie rozbudowany

Z uwagi na duże zainteresowanie akcją "Zaszczep się w majówkę" mobilny punkt szczepień przeciwko Covid-19 w Łodzi zostanie rozbudowany - poinformował wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. W sobotę ma zostać zaszczepionych w nim ok. 600 mieszkańców regionu.

Punkt stanął w jednym z największych miejskich parków na Zdrowiu. Mimo opadów deszczu, chętnych było bardzo dużo. W sobotę aby otrzymać swoją dawkę trzeba było odczekać w kolejce od dwóch do nawet pięciu godzin.

Punkt szczepień był czynny do 20, organizatorzy akcji szacują, że do tego czasu zaszczepionych zostanie w nim ok. 600 osób.

“Zaszczep się w majówkę". Kto może skorzystać z akcji?

W sobotę ruszyła akcja "Zaszczep się w majówkę". Wszyscy zainteresowani szczepieniem przeciw Covid-19, mający aktywne e-skierowanie, mogą do poniedziałku zaszczepić się w mobilnych punktach bez wcześniejszego umawiania się. Chętni otrzymują jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson.

Mobilne punkty szczepień - w ramach akcji "Zaszczep się w majówkę" - pojawiły się we Wrocławiu, Toruniu, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Opolu, Rzeszowie, Gdyni, Chorzowie, Białymstoku, Olsztynie, Kielcach, Poznaniu i Szczecinie.

Adresy i godziny otwarcia mobilnych punktów znaleźć można na stronach urzędów wojewódzkich. Na szczepienie w nich nie ma zapisów czy rejestracji. Wystarczy się zgłosić i poczekać na swoją kolej. Przed zastrzykiem pacjent przechodzi standardową kwalifikację.