Wymiar żywiołu jest w wielu miejscach niespotykany, bez precedensu w historii Polski ostatnich lat - powiedział Donald Tusk. Premier przedstawił w Sejmie informację o działaniach rządu w związku z powodzią w Polsce. Szef rządu ponowił zapewnienia, że nikt z poszkodowanych nie zostanie bez pomocy. Na razie ratujemy ludzi i dobytek i działamy doraźnie, ale równolegle przygotowujemy środki na szybką pomoc finansową dla ofiar powodzi - powiedział szef rządu.

Nikt, kto został poszkodowany w tej powodzi, nie zostanie bez pomocy, także ci wszyscy, którzy z różnych względów nie są ubezpieczeni, otrzymają ze strony państwa pomoc (...) Przyjęliśmy pewną zasadę działania w czasie poprzednich tych dramatycznych zdarzeń, aby ubezpieczenie było w takich sytuacjach dodatkowym bonusem dla tych, którzy mają możliwości albo przewidują takie zdarzenia i się ubezpieczają - powiedział szef rządu.

Już w tej chwili polskie straty spowodowane powodzią są tak gigantyczne, że pozwalają na sięgnięcie po fundusze europejskie. Ta skala prawdopodobnie przekroczy to, co w Unii Europejskiej jest traktowane jako minimum do uruchomienia Funduszu Solidarności, a więc mówimy o zniszczeniach rzedu 10 mld złotych - mówił premier.

Unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski, przewidując, że straty sięgną 3 mld euro, zapowiedział, że Polska może liczyć na zwrot kosztów infrastruktury w wysokości 100 mld euro. Jednak stanie się to najwcześniej za trzy miesiące.

Po wystąpieniu premiera dodatkowe informacje przedstawili posłom szefowie resortów odpowiedzialni za sprawy wewnętrzne i administrację, zdrowie, infrastrukturę i inne kluczowe kwestie - m.in. Jerzy Miller, Michał Boni i Ewa Kopacz.

Marszałek Bronisław Komorowski, który pełni obowiązki prezydenta, zapowiadał, że poprosi premiera Donalda Tuska o przedstawienie takiej informacji. Wnioskowały o nią także kluby PiS i Lewicy.

Jeżeli Twoja miejscowość również ucierpiała w ulewach, daj nam znać na Gorącą Linię RMF FM. Czekamy na zdjęcia, filmy i informacje o utrudnieniach. Informujcie o tym, jak zmieniła się sytuacja od wczoraj. Przysyłajcie też wiadomości, gdzie i jaka potrzebna jest pomoc, a także jaki rodzaj pomocy możecie zaoferować.

Sprawdź aktualizowaną na bieżąco informację "Polska pod wodą - informacje od Was minuta po minucie". Poinformuj nas i innych! Mapa powstała na podstawie informacji nadesłanych przez słuchaczy i internautów RMF FM na Gorącą Linię.


Pokaż Polska pod wodą. Powódź maj 2010 na większej mapie