Zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej jest w Polsce obowiązkiem od 16. kwietnia. Możemy do tego celu wykorzystać chustę czy szalik, ale najczęściej sięgamy po maseczki ochronne. Te jednorazowe po prostu wyrzucamy. O te wielorazowego użytku należy zadbać, aby posłużyły nam jak najdłużej. Czy można je prać? Jakich detergentów używać?

Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów maseczek ochronnych. Jednorazowe maseczki chirurgiczne są stosunkowo tanie i uniwersalne. Najczęściej używa się tych II typu. Potrójne, wykonane z włókniny polipropylenowej są skuteczne i wykorzystywane przez personel medyczny. Badania potwierdzają, że poziom ich poziom filtracji bakteryjnej BFE to co najmniej 98%.

Są też maseczki wielokrotnego użytku, ostatnio coraz bardziej popularne. Należy pamiętać, że te bez filtra nie stanowią skutecznej ochrony przed szkodliwymi wirusami. Jeśli jednak posiadają specjalną kieszonkę, w której umieszczana jest np. flizelina, stają się bardzo pomocne podczas spacerów. Dzięki materiałowi, z którego są wykonane (najczęściej bawełna) można je dezynfekować i użyć kolejny raz. Właśnie, jak o nie dbać?

Jak zadbać o maseczki wielorazowe?

Maseczkę powinniśmy zdjąć wtedy, gdy zaczyna się robić wilgotna. Aby skorzystać z niej ponownie, należy ją przede wszystkim wyprać, używając standardowych detergentów. To pierwszy krok. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, a więc - zdejmując maseczkę bardzo ostrożnie (najlepiej w rękawiczkach) - należy umieścić ją w bębnie pralki. 

Należy mieć na uwadze, aby nie dotykać wewnętrznej części maseczki. Najskuteczniej będzie, gdy pralka zostanie ustawiona na co najmniej 60 st. Celsjusza. Jeśli chodzi o czas, wystarczy standardowy, codzienny program.

Pamiętajmy, aby nie dorzucać maseczek do innego prania! 

Wyprane maseczki trzeba wyparzyć

Aby mieć pewność, że maseczka będzie za chwilę gotowa do ponownego założenia, trzeba ją zdezynfekować. Do tego celu wystarczy gorąca woda. Maseczkę należy umieścić w naczyniu i zalać wrzątkiem. Można ją też wyprasować żelazkiem z programem o najwyższej temperaturze. 

Jeśli korzystamy z płynu do dezynfekcji w sprayu o dużej zawartości alkoholu - możemy spryskać maseczkę. To również skutecznie zdezynfekuje materiał, z którego jest wykonana.

Maseczka w piekarniku?

Metod na dezynfekcje maseczki można znaleźć wiele. Kolejnym z nich jest umieszczenie jej w żaroodpornym naczyniu i ustawienie piekarnika na 70 stopni i 30 minut. Po tym czasie maseczka jest gotowa do użycia.

Jednorazówka do kosza?

Jeśli korzystamy z maseczek jednorazowych, po każdym użyciu powinniśmy je prawidłowo zutylizować. Co to znaczy? Wystarczy, że taką maseczkę (wraz z rękawiczkami - jeśli korzystamy) umieścimy w jednym woreczku, a następnie wyrzucimy do pojemnika na odpady zmieszane.