Uczniów szkół podstawowych czeka pierwszy poważny sprawdzian, który będzie miał wpływ na dalszą naukę. Tradycyjnie pod koniec maja w całej Polsce odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o teście podsumowującym naukę w szkole podstawowej.

Egzamin ósmoklasisty w 2023 roku - terminy

Egzamin ósmoklasisty w tym roku potrwa od 23 do 25 maja. Sprawdzian przeprowadzany w formie pisemnej jest obowiązkowy, a przystąpienie do niego jest warunkiem koniecznym do ukończenia szkoły podstawowej. Każdy z ósmoklasistów podchodzi do egzaminu z trzech przedmiotów. Są nimi język polski, matematyka i język obcy nowożytny. Uczniowie mogą zdawać egzamin jedynie z języka, którego uczyli się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Można przystąpić do testu z sześciu języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego.

  • 23 maja 2023 (wtorek) godz. 9.00 - język polski
  • 24 maja 2023 (środa) godz. 9.00 - matematyka
  • 25 maja 2023 (czwartek) godz. 9.00 - język obcy (nauczany w ramach zajęć szkolnych)

Terminy dodatkowe:

  • 12 czerwca 2023 r. (poniedziałek) - język polski, godz. 9:00
  • 13 czerwca 2023 r. (wtorek) - matematyka, godz. 9:00
  • 14 czerwca 2023 r. (środa) - język obcy, godz. 9:00

Ile trwa egzamin ósmoklasisty?

Test ósmoklasisty 2023 przeprowadzony zostanie w trzy kolejne dni: 23, 24 i 25 maja. Pierwszego dnia ósmoklasiści zmierzą się z językiem polskim. Na wykonanie zdań będą mieli dwie godziny. Drugiego dnia rozwiązywać będą zadania matematyczne, a potrwa to 100 minut. W ostatnim, najkrótszym dniu egzaminu w 1,5 godziny trzeba będzie odpowiedzieć na pytania dotyczące języka obcego.

  • język polski - 120 minut
  • matematyka - 100 minut
  • język obcy nowożytny 90 minut

Pracę z arkuszem można przedłużyć. Uprawnienia mają uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz cudzoziemcy:

  • z języka polskiego - nie więcej niż o 60 minut 
  • z matematyki - nie więcej niż o 50 minut 
  • z języka obcego nowożytnego - nie więcej niż o 45 minut. Przedłużenie nie dotyczy cudzoziemców

Lista lektur na egzamin ósmoklasisty

Ministerialne rozporządzenie przedstawia listę lektur, które każdy uczeń powinien znać kończąc szkołę podstawową. Są nimi:

1) Charles Dickens, Opowieść wigilijna

2) Aleksander Fredro, Zemsta

3) Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII

4) Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec

5) Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, Pan Tadeusz (całość)

6) Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę

7) Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik

8) Juliusz Słowacki, Balladyna

9) wiersze wybranych poetów

Wymagania z innych przedmiotów wykazane w rozporządzeniu MEiN dostępne są TUTAJ.

Co można zabrać na egzamin ósmoklasisty?

Uczniowie mogą na egzamin ósmoklasisty przynieść ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem bądź atramentem. Na test z matematyki można zabrać ze sobą również linijkę. ‎

W czasie sprawdzianu nie można korzystać z kalkulatorów ani słowników. Do sali egzaminacyjnej nie można także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, w tym telefonów i smartwatchów.‎

W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych, jak i zadania otwarte, w których egzaminowany samodzielnie formułuje odpowiedź.

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w maju, jednak jeśli uczeń ‎z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpi do egzaminu w tym terminie, będzie mógł to zrobić w czerwcu.

Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty poznamy 3 lipca. Trzy dni później uczniowie otrzymają zaświadczenia o szczegółowych ‎rezultatach. W dokumencie znajdą wynik procentowy (odsetek punktów zaokrąglony do liczby całkowitej zdobyty z danego przedmiotu) oraz wynik na skali ‎centylowej z każdego przedmiotu.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty w procentach ustala dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej na podstawie liczby punktów przyznanych przez sprawdzających prace oraz elektronicznego odczytu kart odpowiedzi - w przypadku wykorzystania do sprawdzania prac egzaminacyjnych narzędzi elektronicznych.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty na skali centylowej opracowuje Centralna Komisja Egzaminacyjna na podstawie wyników ustalonych przez dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych.

CKE dla tej drugiej skali podaje tu przykład:

Uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78% punktów możliwych do zdobycia ‎‎(wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało ‎‎73% wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało ‎‎27% zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami ‎uczniów w całym kraju.

Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.‎ Uczeń lub jego rodzice mają jednak prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej zdającego w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w terminie 6 miesięcy od dnia wydania zaświadczeń o szczegółowych wynikach testu.

Po przejrzeniu pracy mogą zwrócić się z wnioskiem o weryfikację sumy punktów. Składa się go do dyrektora OKE do 2 dni roboczych od dnia dokonania wglądu. Jeżeli w wyniku przeprowadzonej weryfikacji suma punktów została podwyższona, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej ustala nowe wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz anuluje dotychczasowy dokument i wyda nowe zaświadczenie.

Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty

Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej albo laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, organizowanego z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, jest zwolniony z testu z tego przedmiotu.

Wykaz olimpiad przedmiotowych przeprowadzanych z przedmiotu lub przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty uprawniających laureatów i finalistów tych olimpiad do zwolnienia z danego przedmiotu opublikowany jest TUTAJ.

Uczeń zwolniony z egzaminu będzie miał na zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty w rubryce danego przedmiotu wpisane słowo - odpowiednio - "zwolniony" lub "zwolniona" oraz maksymalny wynik, czyli "100%" (wynik procentowy) oraz "100" (wynik na skali centylowej).