Trzysta dolarów za możliwość przedłużenia legalnego pobytu. Amerykańskie służby imigracyjne opublikowały instrukcję, w której radzą, co powinien zrobić na przykład obywatel Polski, jeżeli z powodu odwołanych lotów nie może opuścić terytorium USA przed wygaśnięciem prawa legalnego pobytu.

W sumie nawet 20 tys. Polaków nie może wrócić do kraju z powodu pyłu wulkanicznego - szacuje Polska Izba Turystyki. Połowa z nich to osoby, które wyjechały z biurami podróży, druga połowa to osoby, które wyjechały prywatnie lub służbowo. czytaj więcej

300 dolarów, czyli około 850 złotych, za przedłużenie to więcej niż opłata za wizę, kiedy się ją wyrabia. Opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego w Polsce to 393 złote. Co więcej, taki wniosek według amerykańskiego prawa powinien być złożony przynajmniej 45 dni przed wygaśnięciem wizy.

Co więcej, trzeba wypełnić specjalny formularz i pojechać do urzędu imigracyjnego. Jeżeli ktoś wyjedzie z USA po wygaśnięciu wizy, to z powodu złamania prawa imigracyjnego może nie otrzymać następnej. I to przez 10 lat. Jeżeli ktoś przekroczy dopuszczalny czas pobytu, następnym razem może nie wjechać na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Linie lotnicze wznowiły loty, ale terminale są pełne ludzi, którzy czekają na możliwość powrotu do swojego kraju. Są i tacy, którzy na lotniskach koczują od kilku dni.

Jeśli Ty lub Twoi bliscy macie problemy z lotem, poinformujcie nas i innych pasażerów przez Gorącą Linię RMF FM.