Polscy łyżwiarze szybcy wygrali piątkowy wyścig drużynowy w zawodach Pucharu Świata w Berlinie. Brązowi medaliści olimpijscy z Soczi w tej konkurencji wyprzedzili Koreańczyków i Holendrów.

Biało-czerwoni jechali w składzie: Zbigniew Bródka (UKS Błyskawica Domaniewice), Konrad Niedźwiedzki (AZS AWF Katowice) i Jan Szymański (AZS AWF Poznań).

Brązowi medaliści olimpijscy z Soczi w tej konkurencji zwyciężyli czasem 3.45,88, wyprzedzając o 1,09 Koreańczyków i o 1,70 występujących w niezbyt silnym składzie Holendrów.

Wcześniej Artur Waś wygrał wyścig na 500 m w zawodach Pucharu Świata łyżwiarzy szybkich w Berlinie. 28-letni zawodnik LKS Poroniec Poronin pokonał dystans w 35,01 i o 0,8 s wyprzedził drugiego Kanadyjczyka Laurenta Dubreuila. Na trzeciej pozycji uplasował się Holender Michel Mulder - 35,12.

28-letni Polak musiał stonować początkową radość na chwilę, bowiem uznany został protest ekipy holenderskiej. Jan Smeekens startował w ostatniej parze z Pawłem Kuliżnikowem. Rosjanin - lider klasyfikacji generalnej PŚ - popełnił błąd i przewrócił się. "Pomarańczowi" domagali się ponownej szansy dla swojego reprezentanta i ich żądanie zostało zaakceptowane. Srebrny medalista tegorocznych igrzysk, pokonując samotnie dystans, nie był jednak w stanie wedrzeć się do czołówki i zakończył zmagania na 14. miejscu.