Łódzcy studenci, zapytani o kultowe miejsca w Łodzi, jednym tchem wymieniają "złotą piątkę": Cafe Wolność, Bagdad Cafe, Łódź Kaliska, Łódź Art Center i Łódzka Piwnica Artystyczna - Przechowalnia. Te najciekawsze miejsca na rozrywkowo-kulturalnej mapie Łodzi odwiedziła nasza reporterka Agnieszka Wyderka.

Cafe Wolność - do centrum na kawę

Klatka schodowa z lustrami, przestronne, jasne, "oddychające" wnętrza, a przede wszystkim - taras otoczony różowo-fioletowymi petuniami z widokiem na plac Wolności. To Cafe Wolność. Jeśli spotkanie na kawę z małym słodkim co nieco, to tylko tam.

Wszędzie jest stąd blisko, więc często tu zaglądam w dzień - tłumaczy student prawa. Klimat tego miejsca - plac Wolności, centrum Łodzi - przyciąga. Wystrój też jest ciekawy, nowoczesny - dodaje. Uwagę zwracają gigantyczne grafiki, zdobiące ściany. Całość uzupełniają wygodne krzesła lub obszerne kanapy. Studenci-bywalcy Cafe Wolność oceniają wystrój jako awangardowy, przyciągający niepowtarzalnością.

Bagdad Cafe - pomiędzy zajęciami typowo łódzki klimat

Bagdad Cafe mieści się w piwnicy. Do lokalu wchodzi się niedużą klatką schodową po metalowych stopniach, otoczonych żelaznymi, ozdobnymi barierkami. Wnętrze jest przyciemnione, nastraja do wielogodzinnych rozmów. Kolorowy bar, zastawiony efektownie podświetlonymi butelkami o różnych kształtach, to pierwsze, co zobaczysz po wejściu. W małej wnęce stoją okrągłe, wysokie, karminowe stołki barowe. A wszystko w otoczeniu czerwonych, nadgryzionych zębem czasu cegieł.

Kolejna sala jest dużo większa i również ma postindustrialny charakter. Na środku żeliwny słup, podtrzymujący strop i dyskotekowa kula. Mamy znane wśród studentów disco party, które odbywa się w soboty - opowiada barmanka z Bagdad Cafe i jednocześnie studentka. Te imprezy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Jesteśmy miejscem, gdzie chętnie zaglądają studenci nawet w ciągu dnia, pomiędzy zajęciami na kawę lub małe piwo - dodaje.

Jednak by poczuć nastrój tego miejsca, musisz koniecznie... posiedzieć na słynnych, czerwonych kanapach Bagdad Cafe.

Łódź Kaliska - nowoczesny jazz i sztuka wizualna

Klub Łódź Kaliska jest nierozerwalnie związany z grupą artystyczną Łódź Kaliska. Wnętrza stworzyli wybitni architekci: głównym autorem projektów jest lider grupy, Marek Janiak, a współtwórcą pomysłów wystroju pierwszego piętra - Wojciech Saloni-Marczewski. Ta nasza opowieść o grupie artystycznej Łódź Kaliska w pomieszczeniach klubu robi duże wrażenie na klientach - mówi właściciel klubu Piotr Dopierała. Jednak przyciągamy nie tylko wnętrzami, ale przede wszystkim nazwiskami wielkich świata muzycznego. Był świetny koncert Tomasza Stańko, doskonały - Lao Che, wiele razy gościliśmy też Pogodno. Występów Maleńczuka już nie zliczę, a na scenie jazzowej szczególnie zapadł w pamięci odbiorców koncert Włodka Kiniorskiego - wylicza.

We wnętrzach Łodzi Kaliskiej możecie też liczyć na teatr i kino.

Łódź Art Center - fabryka festiwali i wystaw

Łódzki charakter wygląda tam z każdego zakamarka i czai się tuż za rogiem fabrycznego kompleksu. To centrum kulturalno-artystyczne, gdzie industrialna atmosfera aż prosi się o obecność sztuki.

Markę centrum określają festiwale: Łódź Design, Łódź Biennale czy Fotofestiwal. To, co robimy, szczególnie jest adresowane do studentów, bo sami, jeszcze nie tak dawno, byliśmy studentami. Potrafimy do nich dotrzeć - wyjaśnia Aleksandra Kietla z Łódź Art Center. Wiemy, że festiwale to nie tylko wystawy, dlatego staramy się ciekawie organizować także życie artystyczne wieczorami. Stąd imprezy muzyczne czy pokazy slajdów w przestrzeni miejskiej - dodaje.

Po XIX-wiecznych fabrykach Łódź Art Center można kluczyć nawet wtedy, kiedy nie ma tam wystaw. Oko cieszy niezwykły widok murów, a pod stopami skrzypi klimatycznie drewniana, oryginalna podłoga - jeszcze z odciśniętymi śladami w miejscach, gdzie stały maszyny tkackie czy farbiarskie.

Przechowalnia - coś dla ciała, ale przede wszystkim dla ducha

Łódzką Piwnicę Artystyczną - Przechowalnia stworzyli: Elżbieta Adamiak i Andrzej Poniedzielski. Warto wybrać się tam na prawdziwą, kolumbijską kawę w różnych odmianach i ciasto domowej roboty. Dla ducha - oferta równie różnorodna i bogata. W programie kulturalnym Przechowalni znalazło się miejsce dla muzyki, kabaretu, teatru i filmu - można tam zobaczyć koncerty, przeglądy kabaretowe i filmowe, wystawy. Na stałe w kalendarz kulturalny tego miejsca wpisały się czwartkowe Jazzy na żywo i weekendowe disco. Jest też przestrzeń dla muzyki alternatywnej, funky, soulu, rocka oraz muzyki lat 80. i trip-hopu.

Czekamy również na sygnały od Was! Swoje propozycje, zdjęcia, filmy z kultowych studenckich miejsc możecie wysyłać na Gorącą Linię RMF FM lub umieszczać w naszym profilu na Facebooku.