Ponad 33 proc. badanych w sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" uważa, że po zmianie władzy w Polsce sytuacja w wymiarze sprawiedliwości się poprawiła. Przeciwnego zdania jest 29,5 proc. respondentów.

Uczestników badania dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" poproszono o ocenę sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości po zmianie władzy. 

Zdecydowaną poprawę dostrzega jedynie 4,7 proc. respondentów. 28,5 proc. jest zdania, że raczej jest lepiej niż było. 

16,6 proc. badanych uważa, że sytuacja w wymiarze sprawiedliwości zdecydowanie się pogorszyła, a 12,9 proc., że raczej się pogorszyła. Z kolei ponad 1/5 (22,8 proc.) twierdzi, że nic się nie zmieniło. 

14,5 proc. respondentów nie umiało jednoznacznie odpowiedzieć na zadane pytanie. 

Jak głosowali zwolennicy poszczególnych partii?

Nie jest zaskoczeniem, że wyborcy poszczególnych ugrupowań znacząco różnią się w ocenie sytuacji w wymiarze sprawiedliwości. 

Tylko 3 proc. sympatyków Prawa i Sprawiedliwości wybrało odpowiedź, że sytuacja raczej się poprawiła, a 9 proc. - że nie zmieniła się. 73 proc. członków tej grupy wybrało odpowiedzi negatywne. 

W grupie zwolenników Konfederacji odnotowano tylko 8 proc. pozytywnych odpowiedzi przy 53 proc. negatywnych. 27 proc. elektoratu tej partii uważa, że nic się nie zmieniło. 

Co oczywiste, wśród elektoratów partii tworzących rząd Donalda Tuska przeważają odpowiedzi pozytywne. To 70 proc. w przypadku Lewicy i Trzeciej Drogi i 61 proc. w gronie zwolenników Koalicji Obywatelskiej. 

Warto zwrócić uwagę, że nawet część sympatyków partii, które są obecnie u władzy, uważa, że kondycja wymiaru sprawiedliwości się nie zmieniła. To odpowiednio 21 proc. wyborców KO, 13 proc. głosujących na Lewicę i niemal co czwarty zwolennik Trzeciej Drogi (24 proc.).

Najmłodsi pozytywnie oceniają zmiany

Według sondażu, pozytywnie zmiany w wymiarze sprawiedliwości wprowadzone przez nową ekipę rządzącą ocenia duża część najmłodszych respondentów (41 proc. grupy 18-29 lat i 40 proc. grupy 30-39 lat). Dla porównania - wśród osób, które mają 60-69 lat, odnotowano zaledwie 23 proc. wskazań pozytywnych, a w grupie 70 plus - 33 proc. 

Najbardziej krytyczni w ocenie sytuacji w wymiarze sprawiedliwości są respondenci w wieku 60-69 lat. Odnotowano tam 53 proc. wskazań negatywnych. 

Wyraźny podział na miasto i wieś

W sondażu widać wyraźnie, że mieszkańcy miast i wsi odmiennie oceniają kondycję wymiaru sprawiedliwości po wyborach z 15 października 2023 r. 

W grupie mieszkańców wsi ocen negatywnych (38 proc.) jest niemal 2 razy więcej niż pozytywnych (20 proc.). 

W małych miastach oceny pozytywne stanowią już 42 proc., w średnich - 45 proc., a w dużych - 47 proc. 

Badanie United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zostało przeprowadzone w dniach 23-25 lutego na próbie 1000 osób (Mix-mode CATI & CAWI methodology - ratio 50/50).