Kierowcy w Warszawie będą... jeździć pod prąd. Ratusz do końca tygodnia zmieni objazd zamkniętego tunelu Wisłostrady. Samochody jadące na południe wjadą na jezdnię obok Centrum Nauki Kopernik, czyli w kierunku odwrotnym niż obecnie. Z kolei jadący na północ ominą tunel Bulwarami Wiślanymi, czyli trasą, z której korzystali podczas budowy tunelu.

Zmiany mają się przyczynić do zmniejszenia korków. Na pewno nie da się ich w zupełności uniknąć, zwłaszcza we wrześniu, ale ratusz przekonuje, że nowe objazdy pozwolą sprawniej ominąć tunel większej liczbie kierowców. Niewątpliwie ich zaletą będzie odkorkowanie Powiśla. Wadą zaś - potencjalne niebezpieczeństwo dla pieszych, którzy teraz spacerują przyszłym objazdem przy Centrum Nauki Kopernik.

Tam gdzie trzeba, będą stosowne zabezpieczenia, żeby piesi nie wtargnęli na jezdnię. W miejscu, gdzie będzie można dopuścić ruch pieszych, zostaną wyznaczone przejścia - mówi szef metra Jerzy Lejk.

W obu kierunkach kierowcy mają mieć do dyspozycji dwa pasy ruchu. Ci, którzy będą jechać na północ Bulwarami Wiślanymi nie będą mogli przekraczać ograniczenia prędkości do 40km/h. Objazd ma zostać wprowadzony przed końcem tego tygodnia i będzie obowiązywał aż do naprawienia tunelu. Na razie urzędnicy nie wiedzą, czy będzie to kwestia tygodni czy miesięcy.

W związku z problemami na budowie metra i zamkniętym tunelem Wisłostrady w poniedziałek po raz kolejny zmieniła się organizacja ruchu w Warszawie. By upłynnić ruch, otwarto Plac Wileński i Most Śląsko-Dąbrowski.

Tunel Wisłostrady zamknięto po tym, jak na stacji metra osunęła się ziemia

Do potężnej awarii na budowie warszawskiego metra doszło 14 sierpnia. W czasie, gdy robotnicy robili wykop pod połączenie dwóch części budynku stacji Powiśle, najpierw osunęła się ziemia, a później na dno wykopu szybko zaczęła napływać woda, która zalała część najniższej, czwartej kondygnacji na budowie stacji. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Robotników udało się ewakuować. Niestety, część sprzętu została zniszczona.

Ze względów bezpieczeństwa konieczne było wstrzymanie ruchu na Moście Świętokrzyskim, który został już otwarty, oraz w tunelu Wisłostrady.