Były wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego Lukas Papademos jednak będzie premierem nowego rządu koalicyjnego - poinformowała kancelaria prezydenta Grecji. Wciąż nie ustalono terminu przedterminowych wyborów parlamentarnych. Data 19 lutego jest orientacyjna.

Od rana trwały rozmowy koalicyjne z udziałem prezydenta Karolosa Papuliasa. W spotkaniu uczestniczył też ustępujący premier Jeorjos Papandreu i liderzy dwóch największych partii opozycyjnych.

Wcześniej Papademos uzależnił kandydowanie na szefa nowego przejściowego rządu Grecji od zatwierdzenia przez dwie główne partie polityczne - socjalistyczny PASOK i konserwatywną Nową Demokrację - porozumienia z państwami strefy euro w sprawie pomocy dla Aten. Rozmowy w sprawie utworzenia rządu jedności narodowej trwały w Grecji tydzień. Nowy rząd ma zostać zaprzysiężony jutro o godz. 13.

Grecja jest na rozdrożu, potrzebna jedność

Grecja znalazła się na rozdrożu i jej gospodarkę czekają poważne problemy. Grecką gospodarkę czekają ogromne problemy mimo podjętych wysiłków - oświadczył Lukas Papademos.

Podejmowane przez nas decyzje będą miały dla greckiego narodu decydujące znaczenie. Droga będzie trudna. Ale łatwiej będzie rozwiązać problemy i odbędzie się to mniejszym kosztem, jeśli wykażemy się jednością, zrozumieniem i roztropnością - oznajmił.

Jestem przekonany, że uczestnictwo Grecji w strefie euro jest gwarancją stabilności monetarnej i czynnikiem dobrobytu gospodarczego oraz że mimo trudności przyczyni się ono do poprawy sytuacji gospodarczej - dodał.