​Brytyjscy uczeni sprecyzowali, skąd pochodzą głazy ze Stonehenge. Przez prawie sto lat skupiali się na niewłaściwym miejscu. Jak się okazało, jedenaście głazów tworzących zewnętrzny krąg pochodzi z Carn Goedog, a więc miejsca oddalonego o niecałe 2 kilometry od wzgórza Carn Menyn, gdzie dotychczas szukano ich pochodzenia.

W 1923 roku po raz pierwszy na Wyspach ukazała się naukowa publikacja na temat Stonehenge. Od tego czasu archeolodzy prowadzili prace wykopaliskowe w niewłaściwym miejscu.

Tym razem, stosując promienie Rentgena, uczeni potwierdzili, że struktura kamienia znalezionego w nowym miejscu jest identyczna jak w głazach Stonehenge. Nadal jednak nie wiedzą, w jaki sposób dotarły one z południowej Walii na miejsce neolitycznego kręgu, który znajduje się w hrabstwie Wilthire, w południowo-zachodniej Anglii.

Po odłupaniu od skały, głazy musiano przetransportować ponad 250 km. Dokonał tego neolityczny człowiek lub zjawisko natury, jakim na przykład mógł być przemieszczający się lodowiec.

(MRod)