Pacjentka, u której wykonano pierwszy w Polsce przeszczep kości żuchwy, czuje się dobrze. Nowatorski zabieg przeprowadzili lekarze z Poradni Chirurgii Stomatologicznej i Implantologii szpitala imienia Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Najpierw stworzyli z żywicy dokładny przestrzenny model szczęki pacjentki, a potem idealnie dopasowali brakującą kość na modelu.

Dziś 19-letnia pacjentka była po raz pierwszy na kontroli. Dziewczyna czuje się dobrze i nie odczuwa nawet bólu - powiedział reporterce RMF FM rzecznik szpitala Jacek Dudek. Jej stan jest dobry. Pacjentka nie ma gorączki. Rana goi się znakomicie. To niewątpliwie zasługa tego, że lekarze zastosowali metodę bardzo mało inwazyjną przy wszczepianiu fragmentu kości - dodał rzecznik.

Na efekty w postaci zrastania się kości szczęki i wszczepionej części trzeba będzie jeszcze poczekać. Na kolejną kontrolę pacjentka ma zgłosić się za tydzień.

19-letnia pacjentka w dzieciństwie straciła ząb, tzw. górną dwójkę. Chciała wstawić sobie implant zęba, ale okazało się, że ma za mało kości w miejscu ubytku. Lekarze musieli przeszczepić kość, aby można było wstawić implant.

Przed zabiegiem dziewczynę zbadano tomografem komputerowym. Wynik badania został przesłany do komputera, gdzie powstał trójwymiarowy obraz szczęki. Następnie dane zostały przesłane do specjalnej, cyfrowej drukarki 3D, która jakby "wyrzeźbiła" model szczęki w światłoutwardzalnym materiale.