Naukowcy znaleźli najstarszy znany dotąd żywy organizm na Ziemi. Jego wiek oceniają na 80 do nawet 200 tysięcy lat. Jak donosi w najnowszym numerze czasopismo "PLoS One", senior wszystkich seniorów to... łąka morskiej trawy o rozmiarach około 15 kilometrów, rosnąca wzdłuż wybrzeża wyspy Formentera na Morzu Śródziemnym.

Europejscy i australijscy naukowcy badali DNA trawy morskiej z gatunku Posidonia oceanica, której zarośla w Morzu Śródziemnym ciągną się przez 3,5 tysiąca kilometrów od Hiszpanii po Cypr. Roślina ta rozmnaża się wegetatywnie, w związku z czym całe łąki są genetycznie identyczne i uważa się je za jeden organizm.

W rejonie Formentery, wyspy archipelagu Balearów znaleziono taką, jednolitą genetycznie łąkę o rozmiarach 15 kilometrów.

Na podstawie średniego tempa wzrostu takich roślin oszacowano, że musiała rosnąć co najmniej przez 80 tysięcy lat, a być może nawet 200 tysięcy lat. Dotychczasowy rekordzista, rosnący na Tasmanii krzew z gatunku Lomatia tasmanica, liczy sobie zaledwie niespełna 45 tysięcy lat.

Badacze przestrzegają, że trawa morska, mimo swej odporności na czynniki zewnętrzne, może być zagrożona przez skutki zmian klimatycznych. Temperatura wód Morza Śródziemnego rośnie trzykrotnie szybciej niż średnia temperatura na całym świecie. Jak się obserwuje, powierzchnia łąk morskich Posidonia oceanica zmniejsza się około 5 procent rocznie.