Najnowsze odkrycia amerykańskich naukowców mogą pomóc w wykorzystaniu nanotechnologii do leczenia ran. Jak pisze czasopismo "Nature Materials", badaczom z University of Michigan udało się zbudować biodegradowalny polimer, tworzący nanosfery, które można wykorzystać do transportu i osadzenia komórek wspomagających odbudowę tkanki.

Najnowsze odkrycia amerykańskich naukowców mogą pomóc w wykorzystaniu nanotechnologii do leczenia ran. Jak pisze czasopismo "Nature Materials", badaczom z University of Michigan udało się zbudować biodegradowalny polimer, tworzący nanosfery, które można wykorzystać do transportu i osadzenia komórek wspomagających odbudowę tkanki.

Metoda wykorzystuje niezwykłe właściwości takich nanosfer, które tworzą w głębi rany macierz, podtrzymującą komórki, równocześnie zapewniając im odpowiedni dostęp do substancji odżywczych. Polimer jest bezpieczny, szybko się rozkłada i nie pozostawia po sobie szkodliwych substancji.

Największe nadzieje wiąże się z wykorzystaniem nanosfer do odbudowy tkanki chrzęstnej, która przy zastosowaniu tradycyjnych metod opornie się goi.

Badania na królikach pokazały, że przyrost tkanki przy wykorzystaniu nanosfer jest trzy do czterech razy szybszy, niż przy zastosowaniu samych komórek. Teraz trzeba udowodnić, że metoda będzie podobnie skuteczna także u większych zwierząt i w końcu u człowieka.