Gracze internetowi poradzili sobie tam, gdzie zawiodły metody naukowe. W trzy tygodnie rozwiązali problem, który naukowcom opierał się od XX wieku. Jak donosi w najnowszym numerze czasopismo "Nature Structural & Molecular Biology", ten sukces może się teraz przydać w tworzeniu leków przeciwko AIDS.

Dzięki nietypowej współpracy naukowców i internautów udało się odkryć strukturę enzymu, który ma istotne znacznie dla rozprzestrzeniania się wirusa HIV. Są szanse, że łatwiej będzie można znaleźć teraz metodę blokowania tego enzymu i co za tym idzie zatrzymania postępów AIDS.

Naukowcy długo nie mogli sobie poradzić z badaniami struktury całej klasy enzymów, zwanych proteazami retrowirusowymi, które umożliwiają wirusowi HIV rozwój i atakowanie kolejnych komórek. Wreszcie wpadli na pomysł, by podzielić się pracą z innymi. Wykorzystali stworzoną przez siebie internetową grę Fold-it, która pozwala graczom współpracować i rywalizować w próbach określania struktury różnych białek.

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, w ciągu trzech tygodni gracze doprowadzili model cząsteczki do takiej postaci, że naukowcy w ciągu kilku dni mogli określić jej dokładną strukturę. Co ważne, okazało się, że jej postać daje poważne szanse na szybkie znalezienie leku, który zablokuje jej działanie. To prawdopodobnie pierwszy przypadek tak spektakularnego udziału graczy w odkryciu naukowym. Można się spodziewać, że pójdą za nim kolejne.

W zakończonych sukcesem badaniach prócz naukowców z University of Washington brali udział także chemicy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.