Takiej książki jeszcze nie było! (...) Nam Polakom potrzeba takich świadectw - pisze o książce Kajetana Rajskiego "Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych" Sławomir Cenckiewicz. W środę, 14 maja w auli Muzeum Armii Krajowej w Krakowie o godz. 18 odbędzie się spotkanie z bohaterami książki oraz jej autorem. Zapraszamy!

W spotkaniu z czytelnikami wezmą udział m.in. Adam Broński, syna kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskok", Marek Franczak, syna sierż. Józefa Franczaka "Lalek", Janusz Niemiec, syna mjr. Antoniego Żubryda "Zuch", a także Zuzanna Kurtyka oraz dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

"Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych" - to opowieści córek i synów bohaterów podziemia niepodległościowego. Podczas rozmowy z Kajetanem Ratajskim wspominają rodziców, swoje dzieciństwo i odważnie mówią o życiu na przełomie wieków i Polsce po 1989 roku. Jak podkreśla wydawnictwo ProPatria, to niepodważalny dokument i bardzo ważny głos w próbie opowiedzenia najnowszych losów Narodu Polskiego.

 Wstępem książkę opatrzył Dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.


A oto, co o książce powiedzieli

Zuzanna Kurtyka: Za postawę Żołnierzy Wyklętych płaciły ich żony, rodzice, a także te najmniej winne - dzieci. Z zakazem wstępu do liceów, z zakazem studiowania, zaczynały pracę zawodową jako pracownicy fizyczni, albo emigrowali gdzieś w świat. Wychowane bez ojców, czasem opluwane przez otoczenie, zawsze samotne. W książce dziś mówią: nie mam żalu...

Dr hab. Sławomir Cenckiewicz: Takiej książki jeszcze nie było! W natłoku spraw i obowiązków odkładałem lekturę maszynopisu na później, uznając podświadomie, że jest to po prostu jeszcze jedna książka o "żołnierzach wyklętych". Dziś mogę śmiało wyznać, że lektura tych kilkunastu wywiadów z potomkami "wyklętych", jakie przeprowadził Kajetan Rajski, prawdziwie mną wstrząsnęła. Nam Polakom potrzeba takich świadectw, by umacniały w nas heroiczność cnót, mądre bohaterstwo i pamięć o tych, którzy powinni nas wciąż inspirować w walce o lepszą Polskę.

Dr Krzysztof A. Tochman: Największą wartością pokazaną przez autora są dzieje i gehenna dzieci tych bohaterów. W wielu wypadkach pozostały bez środków do życia, wbrew postanowieniom jakiegokolwiek prawa dalej były prześladowane i inwigilowane oraz przez wiele lat musiały żyć z piętnem swoich rodziców.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI:

Adam Broński, syn kpt. Zdzisława Brońskiego ps. "Uskok"

Marek Franczak, syn sierż. Józefa Franczaka ps. "Lalek"

Stanisław Łukasik, syn kpt. Stanisława Łukasika ps. "Ryś"

Andrzej Pityński, syn por. Aleksandra Pityńskiego ps. "Kula" i ppor. Stefanii Pityńskiej ps. "Perełka"

Janusz Niemiec, syn mjr. Antoniego Żubryda ps. "Zuch" i Janiny Żubryd

Maria Danuta Wołągiewicz, córka ppłk. dypl. Macieja Kalenkiewicza ps. "Kotwicz"

Tadeusz M. Płużański, syn Tadeusza Płużańskiego ps. "Tadeusz Radwan"

Andrzej Ściegienny (André Seguenny), syn ppłk. dypl. Wincentego Ściegiennego ps. "Las"

Andrzej Pilecki, syn rtm. Witolda Pileckiego

Katarzyna Skiba, córka Franciszka Perlaka

Jan Wiszniowski, syn por. Romana Wiszniowskiego ps. "Opacz"

Krzysztof Bukowski, syn por. Edmunda Bukowskiego ps. "Edmund"

(materiały prasowe)