Wyjące w stolicy syreny przypomniały o 61. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenia tamtych dni upamiętnia Muzeum Powstania, które w pierwszym roku swej działalności stało się jednym z najpopularniejszych w kraju.

Muzeum mieści się przy ulicy Przyokopowej 28, w budynkach niegdyś należących do elektrowni tramwajowej. Przez rok odwiedziło je ponad 400 tysięcy osób. Codziennie multimedialne prezentacje i intrygujące dźwiękowe aranżacje przyciągają ponad tysiąc zwiedzających. Wielu nie kryje, że sposób prezentacji Powstania Warszawskiego bardzo im się podoba.

Początkowo wśród odwiedzających byli głównie warszawiacy. Dziś są to w większości turyści, co dyrekcja odczytuje jako dobry prognostyk. Jest szansa, że utrzyma się wysokie zainteresowanie Muzeum. - Gdy budowaliśmy to Muzeum, zakładaliśmy, że frekwencja nie może spaść poniżej 200 tysięcy. Będziemy się starali, by pozostała na poziomie 400 tysięcy odwiedzających - twierdzi przedstawiciel Muzeum.

Jednak nawet tak wysoka frekwencja nie jest w stanie zagwarantować placówce finansowej samowystarczalności. Aby ją osiągnąć, bilet wstępu musiałby kosztować 30 złotych. Teraz cena wynosi 4 złote.