Nowe Minionki, polski film w Konkursie Głównym Międzynarodowe Festiwalu Filmowego i Narodowe Czytanie Rejsu. Tak zapowiada się najbliższy tydzień w kulturze.

DRU, GRU I MINIONKI

Fani żółtych ludzików doczekali się. 30 czerwca do polskich kin wejdzie film "Dru, Gru i Minionki" twórcy "Jak ukraść księżyc" oraz największych animowanych przebojów 2013 i 2015 - "Minionki rozrabiają" oraz "Minionki". W polskiej wersji językowej usłyszymy m.in. Mikołaja Cieślaka i Roberta Górskiego, super-duet z Kabaretu Moralnego Niepokoju i słynnego serialu "Ucho prezesa". 

Robert Górski wciela się w postać czarnego charakteru Baltazara Bratta, dawnej dziecięcej gwiazdy filmowej. Bratt ma obsesję na punkcie roli, którą kreował w latach osiemdziesiątych i udowodni Gru, że potrafi stać się jego największym wrogiem. Ale to nie koniec zawirowań w życiu Gru. Po latach odnajduje się jego brat bliźniak - Dru. Jemu w polskiej wersji głosu użyczy Mikołaj Cieślak. Gru po raz kolejny mówić będzie głosem Marka Robaczewskiego. 

Dzięki przebojowi "Happy" ze ścieżki dźwiękowej do hitu "Minionki rozrabiają" Pharrell Williams wzniósł się na szczyty międzynarodowej popularności. Nic dziwnego, że chętnie powraca do współpracy z Minionkami, które, jak wiemy, kochają tańczyć. Na soundtracku do komedii "Gru, Dru i Minionki" usłyszymy aż 8 piosenek Pharrella.

POLSKI FILM W KARLOVYCH VARACH

W Konkursie Głównym 52. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Varach znalazł się film Joanny-Kos Krauze i Krzysztofa Krauze "Ptaki śpiewają w Kigali". Film będzie rywalizował o prestiżowy Kryształowy Glob z jedenastoma innymi produkcjami. Akcja filmu rozpoczyna się w 1994 roku, w przeddzień ludobójstwa, a kończy się w 1997. 

Historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta - trochę przez przypadek - ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. 

Opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody. Film został napisany i wyreżyserowany przez Joannę Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Zdjęcia realizowali Krzysztof Ptak, Józefina Gocman oraz Wojciech Staroń. 52. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Varach odbędzie się w dniach 30 czerwca - 8 lipca 2017.

NARODOWE CZYTANIE... REJSU

1 lipca można zgłosić się do wspólnego świętowania wszystkich widzów Teatru Słowackiego w Krakowie. Jak zapowiadają organizatorzy będzie to rodzaj szalonego, absurdalnego podsumowania sezonu. Kulminacyjnym wydarzeniem wieczoru będzie narodowe czytanie przez aktorów i widzów na Dużej Scenie Teatru scenariusza "Rejsu" Marka Piwowskiego. 

Atmosfera ma być uroczysta, ale i prześmiewcza, narodowa, ale i lokalna. "Wyruszmy razem w rejs, podczas którego będziemy czytać, oglądać, rozmawiać, improwizować, odgrywać, dubbingować, ale przede wszystkim przystawiać krzywe zwierciadło naszej Polskiej Rzeczywistości" - czytamy na stronie Teatru Słowackiego w Krakowie. 

Bezpłatne wejściówki można odbierać od 26 czerwca w kasie teatru.

(j.)