W stolicy Nowej Zelandii odbędzie światowa premiera najnowszego filmu Petera Jacksona "Hobbit. Niezwykła podróż". To trylogia. Nowozelandczycy zobaczą pierwszą jej część.

Premiera filmu "Hobbit. Niezwykła podróż" odbędzie się dziś wieczorem w Wellington. Już na kilka godzin przed projekcją ulicami miasta zawładnęli mieszkańcy Śródziemia.

Do miasta zjechało tysiące fanów powieści J.R.R. Tolkiena. Niektórzy z nich także w kostiumach. Najbardziej wytrwali spędzili noc, koczując przy długim na 500 metrów czerwonym dywanie przed kinem, przystrojonym w dom Hobbita. Chcą choć przez chwilę popatrzeć na odtwarzające główne role gwiazdy: Cate Blanchett, Elijaha Wooda czy Martina Freemana.

Producentem, współscenarzystą i reżyserem całego projektu jest Peter Jackson. Początkowo Hobbit miał składać się z dwóch części, jednak w lipcu 2012 roku Jackson poinformował, że w związku ze sporą ilością wciąż niezrealizowanego materiału literackiego, ekipa wróci na plan i nakręci dodatkowe zdjęcia.


Pierwsza część trylogii została w całości nakręcona w Nowej Zelandii. Premiera drugiej części jest przewidziana na grudzień 2013 roku, trzeciej na lipiec 2014. W Polsce film wejdzie na ekrany kin 28 grudnia.

"Hobbit", czyli zanim narodził się "Władca Pierścieni"

Powieść "Hobbit" została opublikowana w 1937 roku. Jej kontynuację, trylogię "Władca Pierścieni", której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, wydano z kolei w latach 1954-1955."Hobbit" to opowieść o wyprawie podjętej przez Bilbo Bagginsa, trzynastu krasnoludów oraz czarodzieja Gandalfa do Samotnej Góry, gdzie muszą oni stawić czoło smokowi Smaugowi. W jaskini Golluma Bilbo znajduje magiczny pierścień, który czyni go niewidzialnym.