Jak zrobić interaktywne widowisko filmowe? Młodzi filmowcy mają się tego nauczyć na warsztatach, które organizuje znany operator Sławomir Idziak. Spotkanie, organizowane tym razem w Krakowie, zacznie się 27 kwietnia i potrwa do 6 maja. "Kraków to jest raj dla filmowców" - mówi RMF FM operator. "Mamy tu wszystko - niebywałe plenery, niebywałe miasto ze średniowiecznymi tradycjami" - dodaje.

Od siedmiu lat filmowcy z Polski i Europy przyjeżdżają na plenery Film Spring Open, aby się poznać, uczyć nowych technologii, a przede wszystkim kręcić swoje filmy. Pochodzą z wielu krajów, takich jak Bośnia, Chorwacja, Grecja, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Norwegia, Polska, Serbia, Szwajcaria, Szwecja czy Wielka Brytania. U nas nikt nikomu nie zazdrości. My nie mamy festiwalu dwóch prędkości, zamkniętych bankietów, wielkich artystów, którzy przyjeżdżają tylko na chwilę - mówi Sławomir Idziak. To nie jest miejsce, w którym patrzymy na wszystko jak przez szybę wystawową. Festiwal jest przeznaczony dla młodych filmowców, którzy przyjeżdżają robić filmy - podkreśla.

Interaktywne kino

Organizatorzy zapraszają uczestników do udziału w interaktywnym widowisku filmowym. Wszystkie filmy realizowane na plenerach Film Spring Open będą powiązane z koncertem oraz happeningiem artystycznym - tzw. wątkiem głównym (mastertrack). Ścieżka dźwiękowa z tego wydarzenia będzie osią czasu - wyznaczy ramy czasowe dla pozostałych wątków. Oznacza to, że kolejne ścieżki filmowe mogą prezentować wydarzenia mające miejsce w innej przestrzeni, ale dokładnie w tej samej chwili. Film Spring Open pokaże wybrane filmy w internecie na specjalnym interaktywnym interfejsie. Widzowie będą również mogli obejrzeć efekty pracy na FilmSpringowym kanale YouTube, dzięki czemu filmy realizowane przez uczestników osiągną wielomilionową widownię na całym świecie.

Przyszłość kina i nowe technologie

Realizując statutowy cel, jakim jest przyszłość kina i nowe technologie, program Plenerów Film Spring Open 2012 obejmuje warsztaty tematyczne (w tym praktyczne testy sprzętu i oprogramowania) oraz prezentacje profesjonalistów. Oprócz kontynuacji Warsztatów 3D oraz Warsztatu Dokumentalnego tematem wykładów będzie interaktywna dramaturgia, spotkania z wybitnymi twórcami oraz nowe modele produkcyjne filmów niskobudżetowych. Wielu wybitnych specjalistów wyraziło chęć wystąpienia w roli wykładowców - m.in Sławomir Idziak (DOP), nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu "Helikopter w ogniu", Neil Corbould (SFX), Jan Komasa (reżyser), Tomasz Bagiński (reżyser) oraz Platige Image, Andrzej Jakimowski (reżyser), jak również przedstawiciele CD Projekt RED Studio, twórcy gry "Wiedźmin 2: Zabójcy królów".