W najbliższą sobotę 10 grudnia we Wrocławiu - Gala Europejskich Nagród Filmowych. Co jeszcze czeka nas w tym tygodniu w kulturze?

Europejska Nagroda Filmowa


Gala odbędzie się 10 grudnia w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Europejskie Nagrody Filmowe są najważniejszym wyróżnieniem na starym kontynencie, odpowiednikiem amerykańskich Oscarów, przyznawanym przez członków Europejskiej Akademii Filmowej. Co drugi rok (w lata nieparzyste) nagrody są wręczane w Berlinie, gdzie Akademia ma swoją siedzibę. W latach parzystych ceremonie wręczenia nagród odbywają się w innych miastach europejskich - w tym roku we Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury 2016. 


Tegoroczni laureaci i nominowani do Europejskich Nagród Filmowych, m.in.: aktor Pierce Brosnan - gość honorowy, nagrodzony za wkład w światową kinematografię, scenarzysta Jean-Claude Carrière - laureat nagrody za całokształt twórczości, aktor Hugh Grant - nominowany w kategorii Europejski Aktor 2016 za rolę w filmie "Boska Florence", aktorka Isabelle Huppert. 29. Europejskie Nagrody Filmowe nominowana za rolę w filmie "Elle", reżyserka Maren Ade nominowana w pięciu kategoriach za film Toni Erdmann oraz reżyserzy Pedro Almodóvar i Ken Loach. Gospodarzem wieczoru będzie Maciej Stuhr.

Iggy Pop w filmie Jima Jarmuscha

W filmie "Gimme Danger" Jim Jarmusch, twórca "Broken Flowers" i "Patersona" składa hołd legendarnej grupie The Stooges i jej liderowi Iggy’emu Popowi. Iggy Pop i muzycy z The Stooges zdradzają Jarmuschowi historie swoich wzlotów i upadków, blaski i cienie niebezpiecznego życia, a także wspominają największe prowokacje. Motywem przewodnim filmu jest poszukiwanie wolności i twórczej niezależności. W filmie pojawiają się fragmenty ich niezapomnianych koncertów i największe przeboje, takie jak "No Fun" czy nieśmiertelne "I Wanna Be Your Dog". Podobnie jak The Stooges i ich muzyka, "Gimme Danger" jest trochę szalony, chaotyczny, pełen emocji, zabawny, prymitywny, a jednocześnie wyrafinowany w najbardziej nieokrzesany sposób. Niech żyją The Stooges - mówi Jim Jarmusch.

Krzysztof Globisz wraca na scenę

"Wieloryb the Globe" to tekst dedykowany Krzysztofowi Globiszowi. Po udarze mózgu aktor powrócił na scenę rolą w przedstawieniu "Podopieczni" w reżyserii Pawła Miśkiewicza w Narodowym Starym Teatrze. Krzysztof Globisz wciąż jest w trakcie rehabilitacji, dzięki której stopniowo pokonuje paraliż i afazję. Szukamy słów wspólnie z Krzysztofem - mówi Eva Rysová o pracy nad spektaklem. 

Krzysztof Globisz jako tytułowy Wieloryb - wielki płetwal wyrzucony na brzeg oceanu. Zuzanna Skolias i Marta Ledwoń jako działaczki Greenpeace’u, które próbują go ratować, polewają go wodą i śpiewają mu piosenki. Ale kto tu komu i w czym pomoże, to się jeszcze okaże. Tekst wielokrotnie nagradzanego Mateusza Pakuły to sztuka o empatii, o wychodzeniu z choroby i niesieniu pomocy, o słowach i o tym, czego słowa nie są w stanie powiedzieć, o sile muzyki i jej uzdrawiającej mocy, o czułości, rodzeniu dzieci, o granicach wyobraźni. Premiera odbędzie się 9 grudnia w Teatrze Łaźnia Nowa w Nowej Hucie. To premiera w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia i koprodukcja z Teatrem Starym w Lublinie.