"To świetna decyzja. Szefem MFW została kobieta, która swoje największe sukcesy osiągnęła w USA. To tworzy idealny sojusz transatlantycki. To także dobra wróżba dla Polski" - tak wybór Christine Lagarde na nowego szefa MFW podsumował Maciej Witucki, prezes francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce. 55-latka zastąpiła na tym stanowisku Strauss-Kahna, oskarżonego o próbę gwałtu.

Ten wybór nie jest dla mnie zaskoczeniem, wręcz przeciwnie - to była oczekiwana nominacja. Sądzę, że dobrze się stało, że wybór padł właśnie na panią Christine Lagarde, gdyż jest to osoba niezwykle kompetentna i bardzo dobrze wykształcona. Kilkakrotnie miałem okazję słuchać jej wystąpień w parlamencie europejskim i muszę przyznać, że zawsze byłem pod wrażeniem jej fachowości - powiedział profesor Dariusz Rosati.

To dobrze, że nowym dyrektorem zarządzającym MFW został przedstawiciel państwa europejskiego. Były przecież propozycje, żeby był to ktoś z tzw. rynków wschodzących. Sądzę, że dyrektor z Europy, w dodatku z liczącego się kraju będzie lepiej rozumiał potrzeby innych krajów europejskich, w tym Polski. To dobra wiadomość dla Europy i dla Polski - dodał były minister spraw zagranicznych.

Wygrały kompetencje, charyzma i fachowość

Z pewnością należy się cieszyć, że nowym dyrektorem zarządzającym Międzynarodowego Funduszu Walutowego została osoba tak dobrze przygotowana do pełnienia tej funkcji.Chodzi mi zarówno o wykształcenie, jak również doświadczenie w instytucjach o międzynarodowej renomie. Mówiąc w skrócie: wygrały kompetencje, charyzma i fachowość i to na pewno jest dobra wiadomość dla wszystkich krajów, a więc także dla Polski. Inna sprawa, że na szczęście dla nas, nie jesteśmy dla MFW petentem z problemami. Wręcz przeciwnie - stawia się nas, jako wzór dla innych - argumentuje ekspert Instytutu Badań nad Gospodarka Rynkową dr Bohdan Wyżnikiewicz.

Wybór Lagarde na szefa MFW zwycięstwem dla Francji

Wybór francuskiej minister finansów Christine Lagarde na stanowisko dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego jest "zwycięstwem dla Francji" - ocenił Pałac Elizejski.

Prezydent Nicolas Sarkozy rozmawiał z Christine Lagarde przez telefon i pogratulował jej wyboru na stanowisko dyrektora zarządzającego MFW.

Także minister spraw zagranicznych Francji Alain Juppe wyraził w komunikacie "głębokie zadowolenie". Ta decyzja stanowi wyraz uznania dla wyjątkowej kobiety, dla wielkiej profesjonalistki cieszącej się międzynarodowym uznaniem oraz dla pełnej zaangażownaia i powszechnie szanowanej minister gospodarki i finansów - zaznaczył.

O wyborze 55-letniej Lagarde poinformowała w komunikacie rada wykonawcza MFW. Nie wyjaśniono, czy wybór był jednomyślny. Francuzka zastąpi na stanowisku szefa MFW Dominique'a Strauss-Kahna, oskarżonego o próbę gwałtu na hotelowej pokojówce.

Reklama

Urodzona w Paryżu w 1956 roku Lagarde specjalizuje się w prawie pracy i fuzjach oraz przejęciach. Na początku lat 80. rozpoczęła współpracę z amerykańską kancelarią prawną Baker&McKanzie, gdzie w ciągu 25 lat przeszła wszystkie szczeble kariery. W 1999 roku jako pierwsza kobieta stanęła na czele rady zarządzającej firmy. Pod jej kierownictwem Baker&McKanzie zwiększyła przychód o połowę.

W 2005 roku weszła do rządu Dominique'a de Villepina, w którym odpowiadała za handel zagraniczny. Następnie, po objęciu prezydentury przez Nicolasa Sarkozy'ego, na miesiąc objęła tekę ministra rolnictwa i rybołówstwa, po czym w czerwcu 2007 roku stanęła na czele resortu gospodarki, finansów i przemysłu. Stała się w ten sposób pierwszą kobietą na stanowisku ministra finansów nie tylko we Francji, ale także w krajach G8.

W 2009 roku prestiżowy dziennik "Financial Times" uznał ją za najlepszego ministra finansów w Unii Europejskiej. W tym samym roku magazyn "Forbes" umieścił ją na 17. miejscu wśród najbardziej wpływowych kobiet świata.