Reklama

 • Walki w Syrii. Zginęło 73 cywilów

  Piątek, 25 maja 2012 (22:15)
  Aktualizacja: Sobota, 26 maja 2012 (07:28)

  Ponad 73 cywilów zginęło w piątek w wyniku ostrych walk, które wybuchły między syryjską armią a rebeliantami w mieście Hula w prowincji Hims na zachodzie Syrii. Informację o ofiarach potwierdziło Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka mające siedzibę w Londynie.

  Według jednego z działaczy opozycji, walki wybuchły, gdy siły syryjskie otworzyły ogień do demonstrantów protestujących przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada, zabijając jedną osobę. Są ofiary wśród żołnierzy, zniszczonych zostało pięć czołgów - poinformował działacz.

  Ze względu na administracyjne restrykcje wobec działalności mediów w Syrii, doniesień tych nie można na razie zweryfikować w niezależnych źródłach.

  Według Obserwatorium po raz pierwszy od wybuchu rewolty przeciwko Asadowi w marcu 2011 r. na ulice Aleppo w północno-zachodniej Syrii wyjechały opancerzone wozy. To Aleppo było miejscem, gdzie przez tygodnie odbywały się antyrządowe manifestacje.

  Rozlew krwi i represje w Syrii trwają mimo zawieszenia broni ogłoszonego na początku kwietnia przez wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana oraz obecności w tym kraju ok. 150 obserwatorów ONZ.

  Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w wyniku trwającego od marca 2011 r. konfliktu zbrojnego między przeciwnikami prezydenta Asada a siłami rządowymi zginęło już około 11 tys. ludzi.

  Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

Skomentuj artykuł: Walki w Syrii. Zginęło 73 cywilów

Wasze komentarze (1)

Dodaj komentarz
stefek

~stefek -

"Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w wyniku trwającego od marca 2011 r. konfliktu zbrojnego między przeciwnikami prezydenta Asada a siłami rządowymi zginęło już około 11 tys. ludzi." Jeden z wieloletnich korespondentów niemieckiej telewizji ZDF na Bliskim Wschodzie powiedział niedawno, że sam weryfikował podsuwane mu liczby ofiar wychodząc z założenia, że w krajach arabskich liczby te są oficjalnie zawyżone o 50%, a jako "matematyczny współczynnik prawdy" należy w tych przypadkach też przyjąć ok. 50%. Analizy wydarzeń, dokonane po wielu latach przez oficjalne organizacje międzynarodowe potwierdziły jego teorię. Tak więc wychodząc z niepotwierdzonych danych syryjskich rebeliantów należy przyjąć, że faktyczna liczba dotychczasowych ofiar to ok. 2.750 ludzi.