Premier Białorusi Michaił Miasnikowicz zapowiedział masowe zwolnienia wśród urzędników państwowych. Pracę mogłoby stracić aż 13 tysięcy osób. Sięgającą 25 procent redukcję zatrudnienia w aparacie państwowym zlecił prezydent Alaksandr Łukaszenka.

Według obliczeń Ministerstwa Finansów roczne oszczędności dla funduszu wynagrodzeń z tytułu zmniejszenia aparatu państwowego wyniosą bilion rubli białoruskich (356 mln zł) - tłumaczy Miasnikowicz.

Premier zaznaczył, że w zestawieniu z innymi państwami porównywalnymi pod względem liczby ludności i obszaru, takimi jak Austria, Słowacja czy Bułgaria, zatrudnienie w centralnych organach ministerialnych na Białorusi jest, nie licząc resortów siłowych, niższe o 1,5-2 razy. Według Miasnikowicza, Białoruś wydaje na utrzymanie aparatu państwowego 1,2 proc. PKB. Liczba zaś osób w nim zatrudnionych, również nie licząc resortów siłowych, wynosi 56 tys., podczas gdy na Słowacji 66 tys., a w Austrii 85 tysięcy.

"Tylko w ten sposób uda się podnieść pensje pozostałym urzędnikom"

Prezydent Białorusi oświadczył w piątek, z należy zwolnić 25 proc. urzędników państwowych. Jego zdaniem jest to nieuniknione, bo tylko tak uda się podnieść pensje pozostałym. Jak powiedział, zarobki urzędników państwowych są "niedopuszczalnie niskie, po prostu żadne".

Łukaszenka zlecił przeprowadzenie redukcji w pierwszej połowie tego roku. 

Specjaliści zaczną masowo wyjeżdzać za granicę?

Eksperci od dłuższego czasu ostrzegają, że jeśli pensje urzędników nie zostaną podniesione, zacznie się masowy odpływ specjalistów za granicę lub do sektora prywatnego.

Jak podkreśla dziennik "Biełorusskije Nowosti", obecne zarobki białoruskich urzędników państwowych są znacznie niższe niż w Rosji czy Kazachstanie, z którymi Białoruś od 1 stycznia 2012 r. tworzy Wspólną Przestrzeń Gospodarczą. Według danych gazety pensja dyrektora departamentu w kazachskim ministerstwie wynosi równowartość 1500 USD, a w Rosji jeszcze więcej. Tymczasem na Białorusi sięgała ona pod koniec 2011 r. 3,8-4 mln rubli białoruskich, czyli ok. 450 USD.