Pies, jaki jest, każdy widzi. Ale nie każdy wie, dlaczego bywa bardzo mały albo bardzo duży. Przynajmniej, nie wiedzieliśmy do tej pory. Brytyjscy i amerykańscy naukowcy odkryli, że za niezwykłą różnorodność psich rozmiarów odpowiada pojedyncza mutacja genu.

Do tej pory nie wiadomo było, dlaczego psy różnych ras tak bardzo różnią się rozmiarami, mimo że historia ewolucji tego gatunku trwa stosunkowo krótko. Badania DNA ponad 3 tysięcy psów 143 ras pokazały, że odpowiada za to przypadkowa mutacja genu IGF-1, który koduje czynnik wzrostu, hormon odpowiedzialny u ssaków za to, że rosną aż do dorosłości.

U małych psów znaleziono mutację genu, która sprawia, że hormon wzrostu nie działa. Mutacja pojawiła się prawdopodobnie około 12 tysięcy lat temu, od tego czasu człowiek w swym hodowlanym zapale sam zadbał o to, by małych ras pojawiło się jak najwięcej. Odkrycie będzie miało nie tylko kynologiczne znaczenie. Jak pisze tygodnik "Science", może ono wyjaśnić także niektóre mechanizmy decydujące o wzroście człowieka.