Woda w Morzu Śródziemnym osiągnęła nienotowaną wcześniej temperaturę 30 stopni Celsjusza - podał we wtorek Instytut Badań Morskich w Barcelonie (ICM).

Rekord zanotowano w poniedziałek w kilku miejscach Morza Śródziemnego zlokalizowanych pomiędzy Sycylią a Neapolem. To o 4 stopnie Celsjusza więcej niż najwyższa notowana tam temperatura wody.

Jak zaznaczają naukowcy, wynik będzie musiał zostać jeszcze potwierdzony systemem badawczym Copernicus, czyli unijnym programem obserwacji Ziemi.

Instytut Badań Morskich w Barcelonie uśrednia temperaturę wody w ciągu dnia, dlatego za oficjalny poziom poniedziałkowej temperatury wody w Morzu Śródziemnym uznane zostanie najprawdopodobniej 28,4 st. C, co również zresztą jest rekordem.

Dotychczas najwyższą temperaturą wody zanotowaną w Morzu Śródziemnym było 28,2 st. C. W 2003 r. potwierdzono ją programem Copernicus.

Według naukowców z barcelońskiego ICM głównym powodem rekordowych temperatur wody w Morzu Śródziemnym jest utrzymująca się nad południową Europą fala ponad 40-stopniowych upałów. 

Upalne Włochy

W środę jedynie w dwóch włoskich miastach: Bari w Apulii i w Katanii na Sycylii obowiązuje najwyższy stopień alarmu z powodu upałów. Do tej pory czerwony alert ogłaszano codziennie dla kilkunastu czy nawet ponad dwudziestu miast.

Jeszcze we wtorek czerwony alarm obowiązywał w 17 miastach. W środę dominować będzie kolor żółty, czyli niższy stopień alertu w związku z upałami.