Proces przyjmowania unijnego Traktatu z Lizbony, Pokojowa Nagroda Nobla dla Baracka Obamy, wybór Jerzego Buzka na szefa Parlamentu Europejskiego, rocznica przełomowego 1989 roku w Europie Środkowo-Wschodniej, pandemia nowej grypy A/H1N1, a także aresztowanie Romana Polańskiego - to jedne z najważniejszych światowych wydarzeń w roku 2009.

Styczeń:Rosja wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę. 1 stycznia 2009 Gazprom spełnił groźby i wstrzymał dostawy gazu na Ukrainę. Odcięcie dostaw rosyjskiego gazu dla Ukrainy nie wpłynie na tranzyt tego paliwa do państw Europy Zachodniej - zapewniał Wiktor Juszczenko. • Tankowiec Sirius Star został uwolniony przez somalijskich piratów w zamian za okup. Tankowiec "Sirius Star", został porwany w listopadzie 2008 roku u wybrzeży Kenii, cumował u wybrzeży Somalii w rejonie portu Harardere, 300 kilometrów na północ od Mogadiszu. • Kate Winslet, Mickey Rourke i Collin Farrell znaleźli się wśród zdobywców tegorocznych filmowych Złotych Globów. 66. edycję konkursu Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej rozstrzygnięto podczas gali w Beverly Hills. • Katastrofa lotu US Airways 1549. Samolot pasażerski Airbus A320 towarzystwa US Airways wodował w rzece Hudson w rejonie Manhattanu krótko po starcie z nowojorskiego lotniska LaGuardia. 150 pasażerów i pięciu członków załogi maszyny mogło faktycznie mówić o cudzie. Wszyscy przeżyli uderzenie samolotu o wodę. Udało im się z niego wydostać. Ubrani w żółte kamizelki ratunkowe czekali na ratunek na skrzydłach tonącej maszyny. • Barack Obama został zaprzysiężony jako 44. prezydent Stanów Zjednoczonych . Przysięgę, złożoną na tzw. Biblię inauguracyjną Abrahama Lincolna, odebrał na Kapitolu prezes Sądu Najwyższego John Roberts. Formalnie Obama został prezydentem punktualnie w południe, na kilka chwil przed złożeniem przysięgi. • Kirył I zostaje wybrany prawosławnym patriarchą Moskwy i Wszechrusi. Zgodnie z przewidywaniami na czele największej na świecie prawosławnej cerkwi stać będzie dotychczasowy metropolita kaliningradzki i smoleński Kirył. Poparło go ponad pięciuset spośród 701 uczestników Pomiestnego Soboru.
Luty:Brutalne zabicie porwanego Piotra Stańczaka przez talibów. Pracownik Geofizyki Kraków został uprowadzony 28 września 2008 r. ok. 200 km na południowy zachód od Islamabadu. Uzbrojeni napastnicy zabili trzech towarzyszących mu Pakistańczyków. Przetrzymywany jest w górach, na pograniczu z Afganistanem. W połowie października ujawniono nagranie porwanego geologa, który apelował do pakistańskiego rządu o spełnienie żądań talibskich porywaczy. Terroryści zażądali od rządu w Islamabadzie zwolnienia z więzień swoich towarzyszy. • Wart prawie 800 mld dolarów pakietu wydatków rządowych, ma pomóc amerykańskiej gospodarce jak najszybciej wyjść z recesji i przerwać gwałtowny wzrost bezrobocia prezydent Barack Obama ogłosił wejście w życie pakietu wydatków rządowych.
Marzec: • W niewielkim Winnenden koło Stuttgartu od kul siedemnastolatka zginęło 15 osób - w tym uczniowie miejscowej szkoły i nauczycielki. Morderca zastrzelił się podczas obławy przed supermaketem. • W okolicach Somalii porwano statek Bow Asir z pięcioma Polakami na pokładzie. Na pokładzie uprowadzonego przez somalijskich piratów tankowca znajdowało się pięciu polskich marynarzy, a także 19 Filipińczyków, Rosjanin, Litwin i norweski kapitan. • Wyrok w procesie Józefa Fritzla, który przez 24 lata więził w piwnicy swoją córkę Elisabeth, gwałcił ją i stał się ojcem siedmiorga jej dzieci.Friztl został skazany na dożywocie w zakładzie psychiatrycznym.
Kwiecień: • W wyniku trzęsienia ziemi we Włoszech zginęło 291 osób. Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się około 110 kilometrów na północny wschód od stolicy Włoch. Wstrząsy dotknęły łącznie 26 miejscowości w rejonie L'Aquili - 70-tysięcznego miasta leżącego w górskiej dolinie w Apeninach. • Podczas jubileuszowego szczytu NATO, w 60. rocznicę jego powstania, nowym sekretarzem generalnym został Duńczyk Anders Fogh Rasmussen. Decyzję przyjęto jednogłośnie po tym, jak Turcja wycofała swoje weto do kandydatury Duńczyka. Wcześniej władze w Ankarze mówiły „nie”, bo Rasmussen nie jest lubiany przez muzułmanów. Zarzucają mu, że w 2006 roku nie zareagował zdecydowanie na publikację karykatur proroka Mahometa w duńskiej prasie. Jednak Turcja zmieniła zdanie, gdy Stany Zjednoczone zapowiedziały, że Turek będzie jednym z zastępców Duńczyka.
Maj: • Unia Europejska oraz Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina, powołały Partnerstwo Wschodnie. Partnerstwo Wschodnie to inicjatywa zacieśnienia współpracy Unii Europejskiej z jej wschodnimi sąsiadami. Wspólnota będzie dążyć do zawarcia z każdym z zaproszonych krajów układu stowarzyszeniowego. Ponadto celem jest wielka strefa wolnego handlu, a także – w dalszej perspektywie – liberalizacja przepisów wizowych. • Korea Północna przeprowadziła drugą podziemną próbę atomową (pierwsza w 2006 r.).Według władz w Seulu do próby doszło na północnym-wschodzie Korei Północnej, w pobliżu miasta Kildzu – niedaleko miejsca, gdzie w październiku 2006 r. Phenian przeprowadził pierwszy test atomowy. Amerykański instytut sejsmologiczny USGS określił siłę wstrząsu na 4,7 stopni.
Czerwiec:Katastrofa nad Atlantykiem samolotu Airbus A330 linii Air France z 228 osobami na pokładzie. Dokładnych przyczyn i okoliczności katastrofy dotąd nie ustalono. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego samolot zniknął z ekranów radarów. Najbardziej prawdopodobna hipoteza mówi o katastrofie lotniczej. Informacja o awarii pokładowych instalacji elektrycznych została bowiem automatycznie wysłana przez samolot - tak twierdzą przynajmniej przedstawiciele linii Air France. • Wybory do Parlamentu Europejskiego w 19 krajach UE. Były to siódme powszechne wybory do PE, po raz pierwszy zorganizowano je w 1979 roku. • Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię nowej grypy A/H1N1. Wirus grypy rozpoczął inwazję z Ameryki Północnej na początku marca. Decyzja zapadła po tym, jak wzrosła liczba zachorowań na nową odmianę grypy w USA, Europie, Australii, Afryce Południowej oraz innych regionach świata. Światowa Organizacja Zdrowia nie zaleciła jednak zamknięcia granic i wprowadzenia ograniczeń w przemieszczaniu się ludzi, towarów oraz usług. • Zmarł Michael Jackson. Legenda muzyki rozrywkowej, Michael Jackson zmarł w wieku 50 lat w szpitalu w Los Angeles. Piosenkarz trafił tam po zatrzymaniu akcji serca. Lekarzom mimo prób reanimacji nie udało się go uratować. • Katastrofa jemeńskiego samolotu, 154 osoby na pokładzie. Jedna osoba przeżyła - 14-letnia dziewczynka. Airbus A-310 leciał z Sany do Moroni. Do katastrofy doszło tuż przed planowanym lądowaniem. Samolotem leciało 153 pasażerów, w tym troje małych dzieci i 11 członków załogi. Większość pasażerów stanowili Komorczycy i Francuzi. Według agencji AFP na pokładzie było 66 obywateli francuskich.
Lipiec: • Polski sukces w Brukseli. Jerzy Buzek został przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Buzka poparło w głosowaniu aż 555 europosłów; będzie on kierował pracami PE przez najbliższe 2,5 roku. • Parlament Europejski przyjął przepisy obniżające ceny SMS-ów w roamingu na terenie Unii Europejskiej, które zostały wcześniej zaakceptowane przez kraje członkowskie. • Najdłuższe zaćmienie Słońca XXI wieku widziane w Chinach, Indiach i na Pacyfiku. Duże obszary kontynentu przez kilka minut pogrążone były w ciemnościach. Znikającą tarczę słoneczną można było zobaczyć m. in. w Indiach, Nepalu, Birmie, Bangladeszu, Bhutanie, Chinach i na japońskiej wyspie Riukiu.
Sierpień:W Afganistanie zginął polski żołnierz Daniel Ambroziński. Kapitan Ambroziński zaginął po ataku talibów na afgańsko-polski patrol wojskowy. W wymianie ognia czterech innych Polaków zostało rannych. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. • Największa katastrofa w historii rosyjskiej hydroenergetyki. W Sajańsko-Szuszeńskiej Elektrowni Wodnej na Syberii zginęło 75 osób.
Wrzesień: • Stany Zjednoczone ogłosiły decyzję o porzuceniu planu umieszczenia w Polsce i Czechach baz amerykańskiej obrony antyrakietowej. • Roman Polański został zatrzymany w Szwajcarii na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania, wystawionego przed 31 laty. 4 grudnia zwolniono go za kaucją i obecnie czeka na decyzję władz Szwajcarii ws. amerykańskiego wniosku o ekstradycję, która ma zapaść na początku przyszłego roku. • Rosja rezygnuje z instalacji rakiet w Kalingradzie. • Trzęsienie ziemi u wybrzeży Samoa. Zginęło co najmniej 113 osób.
Październik: • Drugie referendum w sprawie ratyfikacji reformującego Unię Europejską Traktatu z Lizbony w Irlandii. 67,1 proc. głosujących poparło traktat. • Prezydent USA Barack Obama został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Komitet Noblowski zwrócił uwagę m.in. na "nadzwyczajne wysiłki" podejmowane przezeń w celu "umocnienia międzynarodowej dyplomacji i współpracy między narodami" oraz jego "wizję świata bez broni nuklearnej". Wyróżnienie Obamy wzbudziło kontrowersje. Słychać było głosy, że jest ono przedwczesne lub że stanowi wyraz oczekiwań, a nie uznania za dotychczasowe osiągnięcia. • W Hadze rozpoczął się proces byłego przywódcy Serbów bośniackich Radovana Karadżicia, oskarżonego o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości podczas wojny bośniackiej (1992-1995).
Listopad: • Niezależna Komisja Wyborcza w Afganistanie odwołała drugą turę wyborów prezydenckich i ogłosiła ich zwycięzcą Hamida Karzaja. • Rada Dyrektorów General Motors postanowiła nie sprzedawać niemieckiego Opla konsorcjum kanadyjskiej Magny i rosyjskiego Sbierbanku. • Przywódcy 27 krajów UE wybrali Belga Hermana Van Rompuya na pierwszego stałego przewodniczącego Rady Europejskiej, a Brytyjkę Catherine Ashton na szefową unijnej dyplomacji. • Zamach na pociąg pasażerski relacji Moskwa-Petersburg. 26 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych. • Przed sądem w Monachium rozpoczął się . Jest on oskarżony o pomoc w zamordowaniu 27 900 Żydów w Sobiborze w 1943 roku.
Grudzień:Wejście w życie Traktatu z Lizbony. Traktat ten zastąpił obowiązujący dotąd Traktat z Nicei. Jego głównym zadaniem jest usprawnienie funkcjonowania rozszerzonej UE dzięki uproszczonemu procesowi podejmowania decyzji i odejściu od prawa weta w ok. 40 dziedzinach. Najambitniejsze zmiany dotyczą polityki zagranicznej, gdyż traktat tworzy stanowisko stałego przewodniczącego Rady Europejskiej, wzmacnia unijnego szefa dyplomacji oraz powołuje kilkutysięczną unijną służbę dyplomatyczną. • Prezydent USA Barack Obama zapowiedział wysłanie dodatkowych przeszło 30 tysięcy żołnierzy USA do Afganistanu. Zapowiedział też, że za 18 miesięcy chce rozpocząć wycofywanie stamtąd sił amerykańskich. • Wygasł podpisany w roku 1991 traktat o redukcji broni strategicznej START-1. Negocjacje amerykańsko-rosyjskie toczące się w ciągu roku w Genewie nie zaowocowały mimo wcześniejszych zapowiedzi nowym porozumieniem. • Po dwóch i pół roku opóźnień najnowszy samolot firmy odbył lot próbny. • Zakończył się szczyt klimatyczny w Kopenhadze. Nie doszło do ustalenia wiążących redukcji CO2 po roku 2012. • Benedykt XVI podpisał dekret o uznaniu heroiczności cnót Jana Pawła II, zamykający zasadniczą część jego procesu beatyfikacyjnego - postępowanie kanoniczne. W przypadku procesu beatyfikacyjnego rozpoczętego w czerwcu 2005 roku, niespełna trzy miesiące po śmierci Jana Pawał II, doszło do tego w rekordowo krótkim czasie.