Tureckie władze kontynuują prace nad przebudową kolejnego ważnego bizantyjskiego kościoła w meczet. Chodzi o świątynię Chora w Stambule, która ma zostać udostępniona muzułmańskim wiernym 23 lutego.

Plan przebudowy kościoła, który przez prawie 80 lat pełni funkcję muzeum, sięga 2020 roku - przypomina dziennik "Yeni Safak".

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan wydał wówczas dekret, który przewidywał również przekształcenie w meczet ówczesnego muzeum Hagia Sophia.

Chociaż Hagia Sophia została przemianowana na meczet w lipcu tego samego roku, projekt dotyczący kościoła Chora został wstrzymany, aby można było przeprowadzić prace konserwatorskie.

Kościół zbudowany w IV wieku

Kościół Chora, czyli Kościół Najświętszego Zbawiciela, to kolejny charakterystyczny zabytek, wpisany na listę arcydzieł Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Został zbudowany na początku IV wieku jako część kompleksu klasztornego. Był pierwszym splądrowanym kościołem po podbiciu Konstantynopola przez Turków w 1453 r. i przekształconym w meczet za panowania sułtana Bajazyda II na początku XVI wieku, kiedy zmieniono jego nazwę na Kariye Camii, a do budowli dodano minaret.

Budynek został przekształcony w muzeum przez tureckie władze w 1945 roku.