Papież Franciszek przyjął dymisję złożoną przez biskupa diecezji Waterford i Lismore w Irlandii, Williama Lee - podał Watykan. Przed trzema laty oskarżono hierarchę o to, że zwlekał z zawiadomieniem policji o przypadkach pedofilii w swej diecezji.

W watykańskim komunikacie nie podano przyczyn odwołania biskupa. Powołano się jedynie na przepis prawa kanonicznego, zgodnie z którym prosi się o złożenie rezygnacji przez biskupa, który z powodu choroby lub innej poważnej przyczyny nie może w sposób właściwy pełnić swego urzędu.

W marcu 2010 roku ujawniono, że biskup Lee, pełniący też funkcję sekretarza episkopatu Irlandii, w latach 90. czekał dwa lata zanim zawiadomił policję o otrzymanych od dwóch osób sygnałach o pedofilii wśród księży.

Biskup przyznał potem, że sposób, w jaki podszedł do tej sprawy był niewłaściwy i w wydanym oświadczeniu przeprosił za to, że natychmiast nie zwolnił z posługi podejrzanych o pedofilię kapłanów.

To kolejna dymisja w irlandzkim Kościele, związana z ujawnionym tam skandalem pedofilii wśród księży. Kilku hierarchów, oskarżonych o tuszowanie nadużyć, zdymisjonował papież Benedykt XVI.