Ukraina i Gruzja w NATO - za takim rozwiązaniem ma opowiedzieć się dziś George Bush na szczycie NATO w Bukareszcie. Biały Dom ujawnił fragmenty przemówienia amerykańskiego prezydenta, w którym sporo miejsca zajmie także kwestia tarczy antyrakietowej i rosyjskich protestów wobec jej instalacji w Polsce i Czechach.

Tarcza nie przeciwko, a we współpracy z Rosją – takie na być przesłanie Busha na szczycie NATO. Amerykański prezydent w przygotowanym przemówieniu podkreśla, że skończyły się czasy zimnej wojny i wzajemnej konfrontacji, więc nie ma mowy, aby elementy tarczy antyrakietowej były wymierzone przeciwko Rosji.

W przemówieniu poruszona zostanie także kwestia ewentualnego członkostwa Ukrainy i Gruzji w NATO. Zdaniem prezydenta Busha, to konieczne, by oba kraje przekonać do dalszej demokratyzacji i bliższej współpracy z Unią Europejską.

Ta kwestia to jednak kolejna kość niezgody między Waszyngtonem a Moskwą. Poza tym także inne kraje takie jak Niemcy, czy Francja nie są przekonane, czy dalsze rozszerzanie NATO na Wschód to dobry pomysł, zwłaszcza, że sojusz ma teraz do rozwiązania inny ważny problem, czyli wojnę w Afganistanie. Wiele krajów ma do niej bardzo sceptyczny stosunek i uważa, że to misja, której nie można zakończyć sukcesem.