Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski i Tadeusz Cymański zostali wykluczeni z Prawa i Sprawiedliwości. Trzej europosłowie zamierzają odwołać się od tej decyzji.

Posłuchaj Zbigniewa Ziobro

O decyzji Komitetu Politycznego PiS, którego posiedzenie trwało ponad półtorej godziny, poinformował przed warszawską siedzibą PiS rzecznik partii Adam Hofman. Podkreślił, że komitet podjął decyzję dużą większością głosów. Jedynie trzech członków komitetu głosowało za pozostawieniem w PiS Ziobry i Kurskiego, a czterech - Cymańskiego, reszta była przeciw. Komitet Polityczny liczy ponad 20 osób.

Wobec trzech polityków toczyło się postępowanie dyscyplinarne w partii w związku z między innymi ich publicznymi wypowiedziami. Ziobro mówił o konieczności demokratyzacji PiS oraz otwarcia się partii na inne środowiska.

Po południu w ramach postępowania z Ziobrą, Cymańskim i Kurskim rozmawiał rzecznik dyscypliny PiS Karol Karski. Karski rekomendował ich wykluczenie.

Wykluczeni będą się odwoływać od decyzji Komitetu Politycznego

Zbigniew Ziobro zapowiedział po posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS, że wraz z Tadeuszem Cymańskim i Jackiem Kurskim będą się odwoływać od decyzji o wykluczeniu ich z partii. Mają na to 7 dni. To niedobry dzień dla polskiej prawicy - podkreślił Ziobro.

Jesteśmy pewni, że gdyby realizować nasze propozycje, Prawo i Sprawiedliwość za cztery lata zwyciężyłoby w wyborach. Za to dziś zapadła decyzja o wyrzuceniu nas z Prawa i Sprawiedliwości - decyzja, w naszej ocenie krzywdząca, zła dla polskiej prawicy, decyzja dzieląca, a nie łącząca - powiedział Zbigniew Ziobro w krótkim oświadczeniu po posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS.

Zbigniew Ziobro dodał także, że politycy wykluczeni z PiS nadal liczą na zgodę i pojednanie.