„W Krakowie z roku na rok rośnie liczba ślubów cywilnych, a w dwóch ostatnich latach przewyższyła liczbę ślubów konkordatowych, czyli kościelnych, wyznaniowych” – wynika z danych, przygotowanych przez magistrat. Kuria tłumaczy to pandemią.

Rzecznik krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski ocenił, że statystyki z dwóch ostatnich lat są spowodowane pandemią. Michalczewski podkreślił także, że ten 2022 rok "będzie bogaty w śluby" - na co już ma wskazywać kalendarz.

Z danych krakowskiego urzędu stanu cywilnego wynika, że w 2020 i 2021 r. liczba ślubów cywilnych była wyższa niż konkordatowych - kościelnych, wyznaniowych.

W 2021 r. w mieście zawarto 1842 śluby cywilne i 1345 kościelnych. W 2020 - 1432 śluby cywilne i 1277 kościelnych.

We wcześniejszych latach to ślubów konkordatowych było więcej, ale - jak wynika ze statystyk - liczba tych cywilnych systematycznie rosła, a tych konkordatowych zmniejszała się. I tak w 2019 r. w Krakowie podpisano 1558 aktów cywilnych, a w kościele małżeństwo zawarło 1725 par. W 2018 było 1495 ślubów cywilnych i 1822 kościelnych. W 2017 - 1422 cywilnych i 1812 kościelnych. W 2016 - 1294 cywilne i 1884 kościelne.

Niektóre osoby wcześniej biorą ślub cywilny, a kościelny odkładają w czasie z różnych powodów. Przed pandemią było to spowodowane np. kredytami. W czasie pandemii zaś uroczystości kościelne były odwoływane m.in. z powodu niemożności organizacji dużego przyjęcia, jakie się planowało, a jakie z powodu obostrzeń nie mogłoby się odbyć - wyjaśnił ks. Michalczewski. Jak dodał, w Krakowie wiele par to praktykujący katolicy, ale w związku z przeszkodami kanonicznymi nie mogą wziąć sakramentu małżeństwa - chodzi np. o wiernych, którzy nie otrzymali unieważnienia poprzedniego związku. Rzecznik zaznaczył, że na rzecz takich osób działa duszpasterstwo rodzin zgodnie z adhortacją (dokument nauczania papieskiego - przyp. RMF FM) "Amoris Laetitia" (pol. Radość Miłości) papieża Franciszka.

Śluby w plenerze zyskują na popularności

Z danych magistratu wynika także, że wśród ślubów cywilnych coraz więcej jest tych zawieranych poza murami urzędu stanu. W ostatnim roku 214 małżeństw zawarto poza urzędem, w 2020 - 126, w 2019 - 115. Na uroczystość cywilną pary coraz chętniej wybierają plener, barki na Wiśle, widokowe tarasy restauracji, ogrody na Wawelu czy ogrody Muzeum Archeologicznego.

W 2021 r. w Krakowie sporządzono łącznie 4445 aktów małżeństwa, z tego ok. jedna czwarta to tzw. tryby szczególne, m.in. transkrypcje zagranicznych aktów małżeństwa. Rok wcześniej aktów małżeństwa w mieście było 3286.

Śluby mieszane. Najwięcej par polsko-ukraińskich

Mijający rok przyniósł małżeństwo 359 obcokrajowcom w Krakowie. Wśród par mieszanych najwięcej było ślubów polsko-ukraińskich (102), polsko-włoskich (20) i polsko-francuskich (17). Na ślubnym kobiercu stanęli także mieszkańcy Krakowa z obywatelami m.in. Burkiny Faso, Etiopii, Jordanii, Tadżykistanu, Kolumbii, Korei Południowej, Mongolii, Salwadoru, Seszeli.

W krakowskim urzędzie zawarto też 25 związków małżeńskich między samymi cudzoziemcami. Najwięcej, bo 13, było w relacji Ukraina - Ukraina. Pozostałych 12 związków to pary z krajów: Belgia - Rumunia, Belgia - Ukraina, Białoruś - Białoruś, Białoruś - Nigeria, Białoruś - Rosja, Białoruś - Ukraina, Bułgaria - Turcja, Chorwacja - Hiszpania, Finlandia - Senegal, Francja - Rosja, Gwatemala - Iran, Rosja - USA.

W mijającym roku urząd stanu cywilnego zorganizował 28 uroczystości jubileuszowych dla tych par, które przeżyły razem 50 lat lub dłużej. Jubilaci otrzymali medale "Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie".