Poznański sąd aresztował 3 osoby podejrzane o ustawianie za pieniądze przetargów na sprzęt medyczny. Proceder polegał na tym, że do warunków zamówienia sprzętu medycznego jego organizatorzy wprowadzali parametry techniczne, które odpowiadały wyłącznie osobom wręczającym łapówki. Eliminowało to z udziału w przetargu inne firmy.

Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu sprawdza przetargi organizowane w latach 1999-2005. Specjalistyczny sprzęt w tych przetargów trafiał do Zakładów Opieki Zdrowotnej działających na południu i południowym-wschodzie kraju.

Marian R. i Krzysztof B - aresztowani przedstawiciele firmy, której sprzęt medyczny sprzedawany był w wyniku przetargu usłyszeli zarzuty udzielenia korzyści majątkowych. Trzeciemu z aresztowanych - Wacławowi Sz., który organizował przetargi zarzucono przyjęcie korzyści majątkowych.

Wobec czwartego z podejrzanych zastosowano poręczenie majątkowe, bo jego stan zdrowia nie pozwala na osadzenie w areszcie. Maciejowi Ż. zarzucono przyjęcie korzyści majątkowej.