Konwent Seniorów postanowił, że Sejm zajmie się wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności dla rządu PO-PSL na pierwszym posiedzeniu w marcu. Według planu ma się ono odbyć w dniach 6-8 marca.


Decyzję władz Sejmu ogłosił we wtorek wicemarszałek Eugeniusz Grzeszczak z koalicyjnego PSL-u. Komentując ją Mariusz Błaszczak z PiS stwierdził, że dokładna data nie ma większego znaczenia. Jednocześnie zaznaczył, że rozpatrzenie wniosku w marcu, a nie w lutym sprawi, że profesor Piotr Gliński będzie miał więcej czasu na konsultacje z klubami parlamentarnymi.

Politycy PiS złożyli wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska w poniedziałek w południe. Uzasadniając go Jarosław Kaczyński mówił, że jest to szansa, żeby "zmienić wyjątkowo zły, nieporadny rząd, by dokonać w Polsce zmiany, która jest dzisiaj bezwzględnie potrzebna".

W liczącym siedem stron pisemnym uzasadnieniu wniosku politycy PiS stwierdzają, że powodem ich działania jest  zdecydowanie negatywna ocena pracy Rady Ministrów, kierowanej przez Donalda Tuska. Podkreślają, że rząd PO-PSL "nie spełnia elementarnych warunków uzasadniających akceptację przez posłów świadomie wypełniających swój mandat jako reprezentantów ogółu społeczeństwa". Złożony u Marszałek Sejmu dokument zawiera też sylwetkę profesora Glińskiego oraz propozycję trzech scenariuszy powołania rządu technicznego: rząd ekspercki, autorski zaproponowany przez prof. Glińskiego, rząd z ekspertami zaproponowanymi przez partie i rząd, w którym są politycy. Każdy z trzech wariantów "zakłada prowadzenie konsultacji ze wszystkimi siłami politycznymi reprezentowanymi w Sejmie, tak aby nowy gabinet cieszył się poparciem jak największej liczby posłów".

Gliński chce rozmawiać o poparciu dla swojej kandydatury

Piotr Gliński wezwał we wtorek przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych, z wyjątkiem Ruchu Palikota, do rozmowy o poparciu jego kandydatury. Zadeklarował, że jest otwarty na propozycje dotyczące formuły tych konsultacji. Właściwą formą zaproszenia jest oficjalny list, zarówno grupy posłów, którzy podpisali wniosek o konstruktywne wotum nieufności, jak i mój list z wyrażeniem woli spotkania. Sprawy techniczno-organizacyjne są wśród ludzi dobrej woli błyskawicznie do rozwiązania - podkreślił.

(MN)