Toruń - miasto pierników i Kopernika; przez wielu uważane także za symbol tolerancji. Ostatnio jednak o mieście zrobiło się głośno z powodu ptasiej grypy. Dziś w RMF FM inne spojrzenie na Toruń.

Zaczynamy od starć katolików z protestantami w 1724 roku, czyli od tumultu toruńskiego. To ważna data w historii miasta – te wydarzenie zmieniły postrzeganie całej Rzeczpospolitej jako oazy innowierców.

Po zajściach zapadło 11 wyroków śmierci - skazano wyłącznie protestantów. Nie ukarano nikogo z katolików, choć to właśnie katolicy wszczęli burdę. Jak doszło do krwawych wydarzeń, posłuchaj:

Kolejnym punktem naszej wizyty w Toruniu jest Małpi Gaju nad brzegiem Wisły, dokładnie naprzeciwko Starego Miasta. Jest tu rezerwat przyrody; to także jedno z ulubionych miejsc spotkań i spacerów. Posłuchaj:

Ale Toruń to przede wszystkim miasto Kopernika. Czas więc na wizytę w 

. To piętnastometrowa kopuła, a w niej siedemdziesiąt projektorów. My odwiedziliśmy orbitarium, gdzie jak wyjaśnia astronom Jerzy Rafalski, można manualnie pobawić się Kosmosem.

Można także połączyć się z Pensylwanią i tamtejszym uniwersytetem stanowym, gdzie pracuje najwybitniejsza osobowość Torunia XX wieku - profesor Aleksander Wolszczan. Posłuchaj rozmowy z wybitnym astronomem:

Toruń – to także miasto, gdzie karierę muzyczną zaczynał zespół Republika; karierę nagle przerwaną śmiercią Grzegorza Ciechowskiego.

A wszystko zaczęło się w działającym od prawie 50 lat klubie Od Nova. To właśnie tam nasz reporter Witold Odrobina spotkał się z perkusistą Republiki – Sławomirem Ciesielskim. Posłuchaj ich rozmowy:

Nasi reporterzy Marcin Friedrich i Marcin Lorenc byli też w miejscu, które ostatnio nie było tolerancyjne dla łabędzi - Bulwar Filadelfijski. Od kilku tygodni za sprawa ptasiej grypy nazwa znana w całej Polsce. Posłuchaj: