Tablica w języku rosyjskim z obelisku pod Strzałkowem upamiętniającym 90. rocznicę odzyskania niepodległości została zdjęta. Decyzję podjął wojewoda wielkopolski. Napis o "brutalnym zamęczeniu w polskich obozach śmierci" żołnierzy Armii Czerwonej umieścili nieznani sprawcy. Policja zabezpieczyła już materiał dowodowy w tej sprawie.

Tablicę przymocowano najprawdopodobniej w nocy z soboty na niedzielę - poinformował wójt gminy Strzałkowo Dariusz Grzywiński. Napis na tablicy w języku rosyjskim głosił: "Tutaj spoczywa 8000 radzieckich czerwonoarmistów, brutalnie zamęczonych w polskich obozach śmierci w latach 1919-1921".

Relacja rosyjskich mediów

Portal Life News i NTV zaprezentowały fotografie tablicy. Nieznani aktywiści postanowili przywrócić sprawiedliwość historyczną. Wszak na kamieniu memorialnym, poprawionym przez bojowników o prawdę historyczną, nie ma nawet słowa o zmarłych rosyjskich oficerach - podał Life News.

Według Life News, akcja ta mogła być odpowiedzią na skandal z bezprawnym ustanowieniem tablicy w Smoleńsku, na miejscu katastrofy polskiego Tu-154M. W przededniu rocznicy tragedii rodziny ofiar umieściły na kamieniu na miejscu upadku samolotu tablicę z napisem w języku polskim. Treść tablicy obraziła wiele osób, gdyż głosiła ona m.in., że pasażerowie samolotu lecieli na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę sowieckiego ludobójstwa w Lesie Katyńskim na wziętych do niewoli polskich oficerach - podał portal.

Zdaniem Life News, nieznani aktywiści nieprzypadkowo wybrali dla swojej akcji pomnik w Strzałkowie. Na początku XX wieku przetrzymywano tam 8 tys. jeńców-oficerów Armii Czerwonej, którzy trafili tam w czasie I wojny światowej.

Obóz pod Strzałkowem

Obóz pod Strzałkowem został zbudowany przez Niemców na przełomie 1914/1915 dla jeńców z frontów I wojny światowej. Po zakończeniu wojny przystąpiono do jego likwidacji, później trafili tam jeńcy i internowani ze wschodu, przede wszystkim z frontu wojny polsko-bolszewickiej. W obozie na przełomie lat 1919-1920 zmarło ponad 1200 osób, zaś kolejnej zimy ponad 4000 jeńców. W sumie na obozowym cmentarzu spoczywa ponad 8 tysięcy jeńców.