Polska wygrała w Łodzi z Rosją 3:1 w meczu grupy E drugiej rundy mistrzostw Europy siatkarek. Zwycięstwo oznacza przedłużenie marzeń o półfinale. O awansie do strefy medalowej zadecydują czwartkowe mecze Polska-Bułgaria i Rosja-Holandia.

„Biało-czerwone” rozpoczęły to spotkanie bardzo dobrze. Osiągnęły bardzo wysoką przewagę 16:10. Wtedy jednak rozpoczął się koncert Rosjanek, które wkrótce doprowadziły do wyrównania (20:20). W tym momencie bardzo źle funkcjonowało przyjęcie w naszej drużynie. Rozpędzone reprezentantki Rosji wygrały tego seta 26:24.

W kolejnym secie nasza gra była dużo lepsza. Polki znowu bardzo szybko osiągnęły przewagę 16:10. W tym momencie jednak wdarło się zdenerwowanie w szeregi naszej drużyny. Po trzech straconych punktach udało się jednak wrócić na właściwy tor gry. Polkom udało się wyjść z tego niewygodnego ustawienia i swoją przewagę utrzymały już do końca, wygrywając do 22.

Kolejna partia była bardzo wyrównana. Początkowo to „biało-czerwone” osiągnęły dwupunktowe prowadzenie, ale bardzo szybko ją roztrwoniły (8:11). W kolejnych minutach spotkania Polki uzyskały minimalną przewagę (17:15), którą udało się utrzymać do końca i ponownie wygrać do 22.

Czwarta partia to już koncert gry naszych reprezentantek. Osiągnęły one przewagę 14:9. Wydawało się, że zwycięstwo jest bezpieczne, ale Rosjanki znowu odbudowały swoją grę i doprowadziły do remisu 20:20. Końcówka należała jednak do Polek, a cały mecz zakończyła Agnieszka Bednarek efektownym asem serwisowym.

Rosjanki były najgroźniejszym rywalem naszego zespołu w drugiej rundzie turnieju. „Sborna” to drużyna bardzo mocna, mająca w składzie wiele znakomitych zawodniczek z Jekateriną Gamową na czele. Nie ulega wątpliwości, że spotkanie ze „Sborną” będzie wielkim testem - mówił przed pojedynkiem drugi trener „biało-czerwonych” Piotr Makowski. Jak się okazało, test wypadł wyśmienicie. Polki ograły aktualne mistrzynie świata i zachowały szansę na awans do półfinału czempionatu Starego Kontynentu. Porażka przekreślała definitywnie nasze marzenia o medalu.

Obie drużyny mają obecnie po jednej porażce w turnieju, jednak Rosjanki czeka w czwartek spotkanie z niepokonanymi dotąd Holenderkami. "Biało-czerwone" w ostatnim spotkaniu tej fazy zmierzą się z Bułgarkami.

Polska-Rosja 3:1 (24:26, 25:22, 25:22, 25:22)

Polska: Milena Sadurek-Mikołajczyk, Aleksandra Jagieło, Agnieszka Bednarek-Kasza, Joanna Kaczor, Anna Barańska, Katarzyna Gajgał, Mariola Zenik (libero) oraz Izabela Bełcik, Natalia Bamber, Dorota Pykosz, Paulina Maj.

Rosja: Marina Szesznina, Maria Borodakowa, Tatiana Koszelewa, Jekaterina Gamowa, Natalia Safronowa, Julia Sedowa, Jekaterina Kobeszowa (libero) oraz Anna Makarowa, Maria Żadan, Jelena Murtazajewa.