Tadeusz Skorupa został zawieszony w prawach członka PiS. Wszczęto też wobec niego postępowanie dyscyplinarne. To pokłosie publikacji dotyczącej jego osoby, która pojawiła się w "Tygodniku Podhalańskim". Gazeta cytuje rozmowę senatora z lokalnym biznesmenem. Nakłania on w niej przedsiębiorcę, by odstąpił mu część swojej działki. POSŁUCHAJ FRAGMENTÓW ROZMOWY.

Senatora nagrał biznesmen Maciej Król. Polityk złożył mu tzw. propozycję nie do odrzucenia. Żądał terenu pod postawienie wiatraków. To był element decydujący całej naszej rozmowy - powiedział Król naszemu reporterowi.

Senator chciał rozwijać własny biznes - elektrownie wiatrowe. Ale do tego potrzebny mu był teren biznesmena. Przedsiębiorcy za to potrzebna była działka, na którą starostwo rozpisało właśnie przetarg. Senator zagroził więc, że wykorzystując swoją pozycję unieważni przetarg. Kiedy mu się to nie udało, przystąpiła do niego żona senatora, tylko po to, by podbić cenę. W każdej pozycji byłem przegrany - tak biznesmen tłumaczył, dlaczego zdecydował się nagrać propozycję polityka i ujawnić ją w lokalnej prasie.

Rozmowa Tomasza Skorego z senatorem Skorupą

Rozmowa Macieja Pałahickiego z Maciejem Królem

Podczas spotkania z biznesmenem senator przekonywał: Ja też był przedsiębiorcą, a nie jakimś politykiem nienormalnym. I wiem, co wszystko kosztuje i co to pieniądze zarabiać. Ja też muszę jakiego pilnować interesu, bo ja za chwilę nie będę miał na kampanię wyborczą pieniędzy. Bo z tych co dostaję z Senatu, to jest k... psie pieniądze. Na paliwo dla mnie i na garniturek. Na ubranie k... 9 tysięcy, a teraz to nawet zaczęli mi płacić 8 i pół. Straszne pieniądze. A za trzy roki to auto zajeździsz. To jest urągające dla parlamentarzysty. Takie moje zdanie jest. A jaki k... pokój mamy. W jakich warunkach trzeba mieszkać. To k... bezdomni w Niemczech mają lepsze warunki .

Skorupa w rozmowie z dziennikarzem RMF FM zapowiedział skierowanie sprawy do prokuratury.To są informacje zdobyte nielegalnie, nie będę się do tego ustosunkowywał, media nie mogą tak postępować z osobami publicznymi - powiedział senator.

Sam Maciej Król na razie nie podjął decyzji, czy zgłosić sprawę do prokuratury. Według niego służby same powinny się tym zająć.

Postępowania z urzędu nie będzie

Prokuratura w Nowym Targu poinformowała naszego reportera, że na razie nie ma podstaw do wszczęcia postępowania z urzędu. Czeka na zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

W PiS wszczęto postępowanie dyscyplinarne

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu senatora Tadeusza Skorupy w prawach członka partii. Wszczęto też postępowanie dyscyplinarne wobec niego - poinformował rzecznik PiS Adam Bielan.

Została wszczęta procedura wyjaśniająca. Nie przesądzam jej wyniku. Pan senator ma siedem dni na złożenie szczegółowych wyjaśnień. Potem będzie można wyciągnąć jakieś wnioski - podkreślił rzecznik dyscypliny klubu PiS Marek Suski. Widzę bardziej próbę zrobienia afery, niż samą aferę. Z mojej pobieżnej znajomości sprawy wynika, że są pewne niezręczności, nie ma jednak złamania prawa - dodał.

Według Suskiego w sprawie są poważne wątpliwości. To była prywatna rozmowa. Nie można kogoś podsłuchiwać, nagrywać prywatnej rozmowy i ją później wykorzystywać, bo to jest zabronione - zaznaczył. Rzecznik dyscypliny klubu PiS dodał, że nie ma niczego niedozwolonego w tym, że Skorupa lub ktoś z jego bliskich wziął udział w przetargu. Żaden człowiek nie powinien kląć, ale nie znam osoby, która by nie użyła takich słów. Nie jest to na pewno powód do chluby. W prywatnych rozmowach ludzie bardzo często używają takich słów - ocenił Suski.

RMF24.pl on Facebook