Zlikwidujemy IPN, rozszerzymy Program 500+ na pierwsze dziecko, przekażemy kompetencje CBA do Komendy Głównej Policji i CBŚP; nie chcemy podwyższać wieku emerytalnego, nie będziemy przyjmować nielegalnych migrantów - zapowiedział lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. W ten sposób odpowiedział na 4 pytania przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości.

Grzegorz Schetyna i Jan Grabiec /PAP/Radek Pietruszka /PAP

W ubiegłym tygodniu rzeczniczka PiS Beata Mazurek podczas konferencji prasowej skierowała cztery pytania do polityków PO: czy Platforma podwyższy Polakom wiek emerytalny i do ilu lat, czy ograniczy lub zlikwiduje program 500+, a także, czy PO podtrzymuje deklarację likwidacji IPN i CBA oraz czy zgodzi się na przyjęcie emigrantów.

Schetyna na konferencji prasowej w Sejmie oświadczył, że Platforma nie chce podwyższać wieku emerytalnego, ale zrobi wszystko, aby opłacało się pracować dłużej. Zapowiedział, że Platforma będzie zmierzać do tego, żeby aktywność zawodowa skutecznie mogła wpływać na zarobki. Jako zachętę wprowadzimy 13 emeryturę - poinformował lider PO.

Schetyna zapowiedział, że Platforma zlikwiduje Instytut Pamięci Narodowej i podzieli jego zadania, a także przekaże kompetencje Centralnego Biura Antykorupcyjnego do Komendy Głównej Policji i Centralnego Biura Śledczego Policji.

(IPN) to 289 milionów budżetu, podzielimy zadania IPN na Polską Akademię Nauk, to są kwestie (pionu) naukowo-historycznego, (...) część prokuratorską przesuniemy do Prokuratury Generalnej, a pozostałą część do przywróconej przez nas Rady Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa - zaznaczył lider PO. Podzielimy obowiązki, które dzisiaj realizuje CBA, w części przekażemy je do Centralnego Biura Śledczego Policji, a w części do Komendy Głównej Policji, która będzie koordynować walkę z korupcją - podkreślił.

Schetyna zadeklarował, że jego partia utrzyma Program 500+ i rozszerzy go także na pierwsze dziecko. Jeśli chodzi o 500+ bardzo wyraźnie o tym mówiliśmy: utrzymamy ten program, będziemy go realizować w sposób przez nas zapowiedziany: przekażemy pieniądze także na pierwsze dziecko, także w rodzinach 2+1. Warunek, o którym chcemy rozmawiać, jest taki, że ten program powinien być dedykowany do rodzin, w których rodzice lub jeden z rodziców jest aktywny zawodowo lub poszukuje pracy - powiedział. Jak dodał, "to jest program, który musi walczyć o skuteczną demografię, o to, żeby pierwsze dziecko w rodzinie pojawiało się szybciej, niż dzisiaj, o zakładanie rodzin i o aktywność zawodową".

Schetyna zapowiedział też, że Platforma nie będzie przyjmować nielegalnych migrantów. Jesteśmy za tym, żeby Polska, tak jak Unia Europejska, angażowała się w humanitarną pomoc ofiarom wojen, to jest aktywność, którą polski rząd wcześniej prowadził, (...) nie będziemy przyjmować nielegalnych migrantów - podkreślił lider Platformy.