Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu odrzucił zażalenia w sprawie aresztowania dwóch z siedmiu żołnierzy, podejrzanych o zbrodnię wojenną w Afganistanie. Na obu wojskowych ciążą zarzuty zabójstwa ludności cywilnej, za co grozi od 12 lat więzienia do dożywocia.

Do piątku do Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu trafiły zażalenia na aresztowanie dwóch z siedmiu żołnierzy, podejrzanych o udział w akcji w Afganistanie.

W zeszłym tygodniu Sąd Garnizonowy w Poznaniu aresztował wszystkich wojskowych. Sześciu żołnierzom prokuratura zarzuciła zabójstwo ludności cywilnej. Siódmemu postawiono zarzut ataku na niebroniony obiekt cywilny - grozi mu do 25 lat więzienia.

Wczoraj żołnierzy odwiedził w areszcie szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Franciszkowi Gągorowi towarzyszył między innymi dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Waldemar Skrzypczak.

Przełożeni - jak podano w komunikacie - wyrazili wiarę, że zatrzymani nie są winni czynów zarzucanych przez prokuraturę oraz zapewnili o wsparciu i pomocy dla nich i ich rodzin.