Ponad tysiąc stoisk handlowych, dziesiątki koncertów, pokazów oraz innych imprez kulturalnych - wszystkie te atrakcje czekają na tych, którzy wybiorą się na gdański Jarmark św. Dominika. Tegoroczna edycja potrwa ponad trzy tygodnie. Zeszłoroczna przyciągnęła blisko 8 mln turystów!

Uroczyste otwarcie Jarmarku miało miejsce w południe na Długim Targu. Kolorowa parada wyruszyła spod Dworu Artusa. Pochód przeszedł przed Zieloną Bramę, gdzie ustawiono scenę oraz potężny bęben, który był główną atrakcją ceremonii otwarcia. Rozbrzmiał dokładnie 752 razy - czyli tyle, ile lat liczy sobie tradycja gdańskiego jarmarku.

Jarmark oficjalnie otworzyło kilkudziesięciu przedstawicieli władz miasta oraz Międzynarodowych Tragów Gdańskich, które współorganizują imprezę.

Moc atrakcji

Jarmark św. Dominika to jedna z największych kulturalno-handlowych imprez plenerowych w Europie. Tegoroczna edycja zakończy się 19 sierpnia. W jej ramach można robić zakupy na około tysiącu stoisk, głównie rzemieślniczych, kolekcjonerskich i artystycznych, ustawionych na ulicach historycznego centrum miasta. W ponad stu kramach sprzedawane są produkty spożywcze, w tym wyroby regionalne pochodzące z różnych zakątków Polski, ale też z zagranicy, m.in. z Hiszpanii, Gruzji, Austrii, Belgii, Bułgarii, Litwy i Węgier.

Tradycyjnie na Jarmark złoży się też kilkadziesiąt koncertów, w tym występ Haliny Mlynkovej i organizowany przez gdańskich dominikanów występ Joszki Brody i zespołu Dzieci z Brodą. Dominikanie zapraszają też chętnych na plac przy kościele św. Mikołaja. Odbywać się tam będą plenerowe seanse "Kina pod niebem". W samej świątyni urządzono wystawę ikon.

Na tegorocznym jarmarku zorganizowano także strefę olimpijską. Na 32-metrowym telebimie na Targu Węglowym można śledzić zmagania sportowców biorących udział w londyńskich igrzyskach.

Setki lat historii

Tradycja jarmarku sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu świętego Dominika. Tej religijnej ceremonii towarzyszył zawsze jarmark. Na sierpniowe święto do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z całej Europy.

Gdański jarmark w całej swojej historii ma tylko jedną lukę. Organizacji wydarzenia zaprzestano po II wojnie światowej. Po kilkudziesięcioletniej przerwie imprezę reaktywowano. Pierwszy powojenny jarmark odbył się w 1972 roku. Zeszłoroczna edycja wydarzenia przyciągnęła blisko 8 mln turystów.