Nie da się tego zrobić od razu - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej odpowiada rodzicom niepełnosprawnych, którzy żądają decyzji o kontynuowaniu wypłat świadczenia pielęgnacyjnego nawet po śmierci chorego dziecka. Dokładnie 23 października rodzice znów będą protestować przed Sejmem.

Wiceminister Jarosław Duda stwierdził rozmowie z RMF FM, że  realizacja postulatu zabezpieczenia rodziców po śmierci niepełnosprawnego dziecka to bardzo czasochłonny proces. To postulat, który wymaga niesłychanie gruntownego przeanalizowania ze strony zabezpieczenia społecznego, na ile państwo polskie jest w stanie takiemu obciążeniu sprostać - mówił Duda.  

Kontynuacja wypłaty świadczeń pielęgnacyjnych - jak tłumaczył wiceminister - jest problematyczna również dlatego, że musiałaby dotyczyć nie tylko rodziców, ale też osób, które opiekowały się np. chorym ojcem.  Na razie wiadomo tylko, że będą dla nich przygotowywane programy aktywizacji zawodowej.  

Inne postulaty będą spełniane

Jeśli jednak chodzi o pozostałe postulaty rodziców niepełnosprawnych dzieci - da się je spełnić, i to względnie szybko, przekonuje Duda. Takim postulatem jest np. to, by podnieść środki na likwidację barier architektonicznych, dofinansowanie na turnusy rehabilitacyjne czy sprzęt - mówił wiceminister i dodawał, że te działania będą podejmowane już od 1 stycznia 2015 roku.

Podczas wcześniejszych protestów w Sejmie, które odbywały się pół roku temu, rodzice niepełnosprawnych dzieci wywalczyli podniesienie świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej (1200 zł od 2015 roku, 1300 od 2016) i odprowadzanie na ich rzecz składek emerytalnych za okres opieki nad dzieckiem. Po 2016 roku świadczenie pielęgnacyjne będzie co roku waloryzowane zgodnie z wysokością płacy minimalnej.

Zmieniły się też zasady uprawnienia do specjalnego zasiłku opiekuńczego umożliwiające jego pobieranie nie tylko przez osoby, które zrezygnowały z pracy, ale również przez osoby, które nie pracowały.

Nad systemowymi rozwiązania ws. wsparcia dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów pracują w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej grup roboczych. Zajmują się 5 tematami: dzieci i młodzieży, dorosłych niepełnosprawnych, zdrowia i rehabilitacji, orzecznictwa lekarskiego oraz aktywizacji społeczno-zawodowej.