Nie milkną komentarze w sprawie poznańskiego arcybiskupa Juliusza Paetza. Według sondażu CBOS, ponad połowa Polaków jest skłonna wierzyć raczej doniesieniom prasowym na temat domniemanego molestowania kleryków przez hierarchę, niż jemu samemu. Zaprzeczeniom arcybiskupa wierzy 11 procent ankietowanych. Co trzeci Polak nie wie, komu zaufać.

Wśród respondentów najczęściej praktykujących przeważają ci, którzy są skłonni wierzyć metropolicie poznańskiemu (39 proc.) niż prasie (23 proc.). O tym, że publikacje na temat rzekomego molestowania seksualnego przez metropolitę poznańskiego księży i kleryków powinny się ukazać, mimo że władze kościelne nie zajęły jeszcze w tej sprawie stanowiska, przekonanych jest ponad dwie trzecie (69 proc.) Polaków.

48 proc. z nich twierdzi, że powinno się zdecydowanie tak stać, ponieważ media mają obowiązek informować społeczeństwo niezależnie od stanowiska jakichkolwiek władz. Pozostałe 21 proc. uważa, że taka publikacja raczej powinna się ukazać. 24 procent Polaków twierdzi z kolei, że artykuł nie powinien się ukazać przed zbadaniem sprawy przez władze kościelne, przy czym zdecydowane "nie" mówi 15 proc.

Watykan wciąż nie zajął oficjalnego stanowiska w tej sprawie. W sobotę arcybiskup Paetz w liście do wiernych swojej diecezji napisał, że zaprzecza "wszystkim faktom podawanym w mediach", "przebacza swoim prześladowcom oraz prosi o modlitwę".

09:30