Ewa Tomala-Borucka została nagle odwołana, aby nie wygrała konkursu – nieoficjalnie dowiedział się reporter RMF FM. To drugie dno nagłej dymisji urzędniczki pełniącej obowiązki szefowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W oficjalnym komunikacie pada tylko sformułowanie, że decyzja została podjęta za względu na interes i dobro GDDKiA. To kluczowe zdanie, które ma pogrzebać szansę odwołanej dyrektor na wygranie konkursu i kierowanie GDDKiA już nie jako p.o., ale pełnoprawny szef. Nagła dymisja jest konieczna ze względu na dobro firmy, rzuca cień na odwoływaną osobę, że chodzi o nieprawidłowości, a może i o coś więcej. Pozwala snuć domysły.

Jak ustalił reporter RMF FM, Ewa Tomala-Borucka zgłosiła się w konkursie, przeszła do drugiego etapu. Jak usłyszał Mariusz Piekarski, dzisiejsza dymisja ma ją skłonić albo do wycofania się, albo ma być czytelnym sygnałem dla komisji konkursowej, by mógł wygrać ktoś inny.

Oficjalnie minister Maria Wasiak nie potrafiła uzasadnić swojej decyzji. Dla dobra Generalnej Dyrekcji - stwierdziła krótko. Na pytanie, co się działo złego w GDDKiA, Wasiak odpowiedziała: Nie będziemy dokładnie komunikować szczegółów.

Jak ustali Mariusz Piekarski, odbierając dokument, szefowa GDDKiA też nie usłyszała konkretnych powodów swojej dymisji.

Ewa Tomala-Borucka została odwołana dziś z funkcji pełniącej obowiązki Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad przez premier Ewę Kopacz. Do odwołania doszło na wniosek minister Marii Wasiak. Decyzja o natychmiastowym odwołaniu Tomali-Boruckiej z funkcji p.o. Generalnego Dyrektora została podjęta ze względu na interes i dobro GDDKiA - uzasadniło Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Przedstawiciele resortu zapewniają, że dymisja nie miała związku z konkursem i nie było żadnego konfliktu personalnego.

Ewę Tomalę- Borucką zastąpi powołany tymczasowo Tomasz Rudnicki, dotychczasowy zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Niezależnie od tej decyzji, prowadzone jest postępowanie konkursowe wyboru nowego szefa GDDKiA, które toczy się od 1 kwietnia 2015 r. Komisja Konkursowa proceduje zgodnie z wyznaczonym przez siebie harmonogramem - napisano w komunikacie.

Ewa Tomala-Borucka została powołana w lutym ubiegłego roku.

(mpw)