Wywóz niesegregowanych śmieci aż dwa razy droższy od tych posegregowanych. Tak od nowego roku jest w Gdyni. Miasto wprowadza nie tylko nowe stawki, ale rusza też z nową kampanią edukacyjno-informacyjną.

Wysypisko śmieci /arch. RMF FM /

Najważniejszą dla portfeli mieszkańców jest zmiana stawek wywozu odpadów. Skorygowanie tych stawek było możliwe, bo miasto podpisało nowe umowy z firmami wywożącymi śmieci. Po ostatnim przetargu w Gdyni takie usługi świadczą teraz dwie, a nie jedna firma.

Ekonomiczny argument powinien przemawiać przede wszystkich do tych, którzy od lipca 2013 roku - kiedy to w życie weszła reforma śmieciowa - nie segregowali śmieci. Dziś zmiana może skutkować sporymi oszczędnościami. Ci, którzy do systemu segregacji już przystąpili też zapłacą  mniej. Symbolicznie - złotówkę lub dwie mniej. Zależnie od wielkości nieruchomości. Stawki za wywóz posegregowanych śmieci, już po obniżce, będą więc sięgać od 16 do 37 złotych miesięcznie. 

Nie segregujesz? Płacisz więcej

Podwyżki w Gdyni są zdecydowanie wyższe. Nawet o 16 złotych miesięcznie. To ma być jednak zachęta do przejścia na segregację. Mieszkańcy, którzy nie segregują niestety będą musieli liczyć się z wyższymi kosztami. Są to koszty dwukrotnie wyższy, niż w przypadku gdyby segregowali. Nie ukrywam, że mamy nadzieję, że będzie to motywacją dla niektórych. Argument ekonomiczny w wielu przypadkach gra ważną rolę. Jest on świetnym uzupełnieniem naszej świadomości ekologicznej - przyznaje Dorota Marszałek - Jalowska z gdyńskiego magistratu. Stawki - podobnie jak w przypadku odpadów segregowanych - będą zależne od wielkości mieszkania lub domu. Opłaty wzrosną odpowiedni: z 25 do 32 złotych, z 42 do 52 złotych, z 48 do 60 złotych oraz z 58 do 74. W przypadku największych domów jednorodzinnych podwyżka to w skali roku blisko 200 złotych. A właśnie w domach jednorodzinnych jest najwięcej niesegregujących. To mniej więcej 40 procent właścicieli takich nieruchomości.

Od dziś Gdynia rusza także z nową kampanią edukacyjno-informacyjną dotyczą gospodarowania odpadami. Ma ona w dużej mierze wymiar internetowy.

TU ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁY

Na stronie mieszkańcy znajdą informacje dotyczące zmian stawek, a także zmian w harmonogramie wywozu śmieci.