Oszuści coraz częściej próbują oszukiwać osoby starsze metodami "na wnuczka", "na policjanta", "na administrację". Rocznie służby rejestrują aż około 2500 oszustw metodą "na policjanta".

Metoda "na wnuczka" polega na tym, że oszust dzwoni do osoby starszej i informuje ją o wypadku i konieczności pilnego zdobycia pieniędzy. Osoby starsze, zwłaszcza z wadą słuchu, mogą nie zorientować się, że dzwoni ktoś obcy. Oszust podający się za "wnuczka" informuje, że pieniądze odbierze kolega.

Metoda "na administrację" polega na tym, że ktoś twierdzi, iż jest z administracji, spółdzielni, gazowni, wodociągów albo elektrowni i ma dla nas nową ofertę albo wymaga opłacenia rachunku.

Metoda "na policjanta" polega na tym, że dzwoni do nas oszust i informuje, że jest policjantem. Twierdzi, że namierzył polującego na nas naciągacza. Fałszywy policjant przekonuje, że żeby złapać przestępcę, musimy temu oszustowi przekazać pieniądze,

Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie, czy przelanie ich na inne konto.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta - zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy, jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.

Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Jeżeli do naszych drzwi albo domofonu dobija się ktoś, kto twierdzi że potrzebuje pomocy, nie otwierajmy drzwi. Zaoferujemy, że wezwiemy policję na pomoc. Oszust wtedy ucieknie, a osoba w prawdziwej potrzebie podziękuję nam za wsparcie.

Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy.

Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

KLIKNIJ W LINK, ABY POBRAĆ GRAFIKĘ W DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI>>>

KLIKNIJ W LINK, ABY POBRAĆ GRAFIKĘ W DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI>>>

POBIERZ, WYDRUKUJ I POWIEŚ U DZIADKÓW. PORADNIK: JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ>>>